LIVE UPDATES
Editorial

A flet heshtja?

Me plasjen e skandalit të inçeneratorëve, unë personalisht, kam pritur shumë që zërin e opozitës (jo asaj non grata, larg qoftë), ta mbështeste edhe ambasadorja e shtetit që së fundmi e ka mprehur shpatën në luftën kundër korrupsionit në Shqipëri.

30 Korrik 2022, 09:28 Nga Meri Lika

A flet heshtja?

Po me vërtetë po pyes: A flet heshtja?.

Populli ynë ka disa shprehje në lidhje me heshtjen si psh: “Heshtja është flori.”, “Heshtja është pranim”, “Për gjërat që nuk mund të flasësh, duhet të heshtësh”, “Me heshtjen nuk mund të fshehësh asgjë”etj, etj.
Ka shumë thënie në lidhje me heshtjen, por mua, sot, më shumë nga të gjitha më pëlqen “Heshtja është pranim”.

Me plasjen e skandalit të inçeneratorëve, unë personalisht, kam pritur shumë që zërin e opozitës (jo asaj non grata, larg qoftë), ta mbështeste edhe ambasadorja e shtetit që së fundmi e ka mprehur shpatën në luftën kundër korrupsionit në Shqipëri.

Por për çudinë time, ende nuk kemi asgjë të re nga fronti i perëndimit.

Ambasadoresha e cila nuk la më luftë pa bërë për të marrë në dorë fijet e drejtimit opozitar, tashmë e ka humbur gojën. Lëshon ndonjë fjali aty këtu, kundër korrupsionit po as në to nuk thotë asnjë fjalë për aferën më të madhe korruptive të ndodhur ndonjëherë në Shqipëri.

Mos ka bërë operacion dhëmballën? Po të ishte kështu nuk do fliste për miqësinë 100 vjeçarë Shqipëri – Amerikë, edhe pse në 50 vjet diktaturë kemi qenë armiq saqë e krahasonim imperalizmin amerikan me atë ujkun që të kafshon edhe kur ka një dhemb në gojë.

Mos ndoshta pret që prokuroria të qartësojë faktet? Çudi, se ajo është duke folur për korrupsionin e Berishës, pa nxjerrë asnjë fakt.

Mos ndoshta nuk flet se nuk do të ndikojë drejtësinë? Jo, jo as këtë nuk e pranoj dot, sepse më kujtohet që ishte pikërisht kjo ambasadore e cila deklaroi se do të ndërhynte tek gjykatat që kjo e fundit t’ia jap Alibejat vulën me gjithë qitap.

Mos ndoshta kjo, mos ndoshta ajo, mos ndoshta, mos ndoshta. Na mbytën pyetjet ne fatkeqëve taksapagues shqiptarë, por simboli i antikorrupsionit nuk flet që nuk flet për inçeneratorët.

Po dëshpërohesha aq shumë, për paaftësinë time në gjetjen e arsyes së heshtjes se ambasadores, derisa më në fund përgjigjen e mora pikërisht në festën e 100 vjetorit.

Një moment i ngrohtë dashurie, një përqafim i butë dhe me shkëlqim rrezutues në fytyrën e ambasadores së Shteteve të Bashkuara, me kryeministrin tonë veshur si Barbie, ma sqaroi gjithë situatën.

Më bëhet shumë qejfi që ambasadorja dhe kryeministri i vendit tim, duhen kaq shumë, janë kaq të afërt, kaq plotësues, vetëm se kam një frikë, kam frikën se mos gjithë këto ndjenja përfundojnë si ajo historia e Aliut dhe Ninos.

Në Batumi të Gjeorgjisë ndodhet një skulpturë metalike levizëse e emërtuar “Aliu dhe Nino”.
I shkreti Ali, ishte një i ri mysliman, i cili u dashurua marrëzisht me Ninon, një princeshë të krishterë nga Gjeorgjia, por për arsye fetare dhe kulturore ata nuk mund të ishin bashkë. Kjo histori ndodhi gjatë Luftës së Parë Botërore dhe pati një fund të trishtuar pas pushtimit të Bashkimit Sovjetik. Ngjarja shërbeu si frymëzim për romanin e mirënjohur “Aliu dhe Nino: Një histori dashurie”, shkruar në vitin 1937 nga autori i lindur në Azerbajxhan, Kurban Said.

Nisur nga ky roman, lindi ideja e krijimit të dy statujave madhështore që na tregojnë historinë e Aliut dhe Ninos në një mënyrë të pabesueshme, pasi këto dy statuja lëvizëse, na tregon personazhet që shikojnë njëri-tjetrin ballë për ballë, afrohen derisa shkrihen tek njëri – tjetri e të duket sikur do të bashkohen përjetësisht, por pas përqafimit ndodh që ndahen papritur.

Pu, pu, pu ku po më çon kjo imagjinata ime e çartur, të mendoj një fund të tillë edhe për dashurinë idilike të çiftit politik dy shtetëror.
Asesi jo, kjo nuk duhet të ndodh.

Në dashuri fjalët nuk vlejnë, prandaj dhe ambasadorja nuk flet për inçeneratorët, por unë nuk e di nëse ia kanë thënë ambasadores shprehjen e vjetër shqiptare “Heshtja është pranim”!?

meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 29 Korrik 2022, 13:26 Ralph Shoellhammer

Kriza energjetike do e përçajë Evropën

Foto Ilustruese Kanë kaluar gati gjashtë muaj që kur Putini filloi pushtimin e Ukrainës, por për Evropën, më e keqja nuk...

Editorial 26 Korrik 2022, 19:44 Meri Lika

Çfarë opozite na duhet?

Meri Lika Nga dita e djeshme, konfigurimi i opozitës shqiptare mori një pamje tjetër. Tashmë në opozitë nuk është v...

Editorial 19 Korrik 2022, 12:56 Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e sh...

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave