LIVE UPDATES
Aktualitet

Djokoviç lirohet nga gjyqtari Kelly! Por nuk ka mbaruar, Qeveria mund të apelojë…

10 Janar 2022, 09:57 Nga DOSJA

AUSTRALI – Novak Djokoviç arriti fitoren e parë të rëndësishme në aferën e hyrjes së tij në territorin australian.

Të hënën, serbi pa gjyqtarin Anthony Kelly të gjykatës federale në Melburnit të revokojë anulimin e vizës së tij, të vendosur nga autoritetet federale kur lojtari mbërriti në Australi. Gjyqtari gjithashtu kërkoi lirimin, brenda 30 minutave nga vendimi, të Djokovicit nga qendra ku ai mbahej.

Tenisti serb ishte i pranishëm me avokatët e tij në momentin e seancës, e cila u mbajt virtualisht, pa u saktësuar nëse ata ndodheshin në hotelin ku po qëndronte sportisti, apo diku tjetër. Gjatë rrjedhës së debateve, gjyqtari Kelly dukej se anonte në favor të kampionit, duke pyetur në veçanti: “Çfarë mund të kishte bërë më shumë ky njeri?”, duke rishikuar procesin që çoi në situatën aktuale.

Por qeveria federale ka ende mundësinë për rekurs kundër lojtarit me njëzet tituj Grand Slam, i cili për këtë arsye nuk është ende i sigurt, në se do të jetë në gjendje të luajë “Australian Open”, që fillon pas një jave.

Christopher Tan, avokati që përfaqëson autoritetet australiane në seancë, paralajmëroi gjithashtu gjyqtarin Kelly se ministri i Emigracionit do të vlerësonte mundësinë e përdorimit të “fuqisë së tij personale për të anuluar vendimin”, pasi ndalimi i mëparshëm ishte për shkak të shërbimeve të Ministrisë së Brendshme. “Faleminderit që më paralajmëruat,”– u përgjigj gjykatësi, “do të isha shumë i zemëruar ta mësoja këtë mbrëmje (tashmë ishte vonë pasdite në Melburn) ose nesër.”

Diskutimi mes dy burrave, për më tepër, sugjeroi që nëse Alex Hawkes, ministri i Emigracionit, do të merrte këtë vendim (përballë të cilit një apel do të ishte i mundur, por më i vështirë për t’u arritur), ai do të shoqërohej me një afat 3-vjeçar ndalimi hyrjeje për Djokovicin, i cili më pas do të privohej nga “Australian Open” deri në vitin 2025. “Aksionet janë edhe më të mëdha tani,”- vuri në dukje gjyqtari Anthony Kelly.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore sport alex hawkes avokati që përfaqëson autoritetet australiane christopher tan gjyqtarin anthony kelly të gjykatës federale në melburn ministri i emigracionit novak djokoviç për të marrë përjashtimin mjekësor dhe novak djokovic tenisti novak djokoviç alex hawkes avokati që përfaqëson autoritetet australiane christopher tan gjyqtarin anthony kelly të gjykatës federale në melburn ministri i emigracionit novak djokoviç për të marrë përjashtimin mjekësor dhe novak djokovic tenisti novak djokoviç

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE