LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali me pagat/ Konfindustria: Bizneset rrezikojnë falimentim

10 Janar 2022, 08:21 Nga DOSJA
Skandali me pagat/ Konfindustria: Bizneset rrezikojnë falimentim

TIRANË – Konfindustria ka reaguar pas skandalit të publikimit të listave me pagat dhe targat e automjeteve personale të qytetarëve shqiptarë, mes të cilëve edhe përfaqësues të lartë të politikës dhe biznesit. Në reagimin e saj, Konfindustria shprehet se rrjedhja e të dhënave për bizneset rrezikon falimentimin e tyre, pasi është rritur rreziku i shitjes së këtyre të dhënave te konkurrentët.

Reagimi i plotë i Konfindustria:

Konfindustria, duke vlerësuar si tëpër shqetësuese shkallën e mbrojtjes të të dhënave private nga agjensitë publike do të kërkojë zyrtarisht nga vendimarrja politike ndëprerjen me ligj dhe sa më të shpejtë të procesit të fiskalizimit me detyrim për bizneset. Për një afat të pacaktuar deri në sigurimin e standarteve të domosdoshme të sigurisë, fiskalizimi për bizneset do të kërkohet të jetë vetëm vullnetar. Kërkesa e mësipërme vjen pas skandalit në dhjetor 2021 të rrjedhjes masive të të dhënave të ndjeshme private të qytetarëve dhe bizneseve. Konfindustria vlerëson, se ndërkohë që AKSHI dhe agjensitë e përgjegjëse të informacionit nuk janë në gjëndje të prodhojnë standartet e sigurisë për vetveten e kanë të pamundur të kontrollojnë edhe kompanitë private ndërmjetëse të fiskalizimit. Në këtë rast rreziku i rrjedhjes dhe/ose shitjes së qëllimshme për konkurencën e të dhënave të ndjeshme tregtare të bizneseve rritet jashtëzakonisht shumë. Rrezikojnë të rrjedhin, të grabiten dhe/ose të shiten për konkurencën në formën e spiunazhit tregtar në kohë reale të dhëna shumë të ndjeshme për bizneset si: – furnitorët, – cmimet e blerjeve, – lëvizjet e shitjeve, -klientët, – cmimet e shitjeve, – xhirot, -fitimet, -borxhet, , etj. Rrjedhja e të dhënave të mësipërme rrezikon drejtpërdrejtë humbjet financiare deri në falimentim të plotë të bizneseve, duke thelluar në mënyrë të jashtëzakonshme pasojat e skandalit të dhjetorit 2021 me pasoja të rënda në afatgjatë për gjithë ekonominë kombëtare përfshi edhe penalizime të rënda financiare në gjykata të shtetit shqiptar.

Publikimi i listës së pagave dhe targave të shqiptarëve:

Skandali me pagat dhe me të dhënat e tjera persona tronditi vendin në fund të vitit që lamë pas. Tre dokumente me të dhënat personale dhe konfidenciale të rreth 630 mijë qytetarëve shqiptarë, mes të cilave dy me pagat dhe një tjetër me targat e makinave, qarkulluan në rrjetet sociale, duke cënuar kështu privatësinë e çdo qytetari.

Ndërkohë që Kryeministri Edi Rama justifikohej duket pretenduar se një “dorë destabilizuese” i kishte nxjerrë me qëllim të dhënat, ky version iu hodh poshtë nga Prokuroria që vuri në pranga përgjegjësit, mes të cilëve dy specialistët e IT, Eni Qirjako dhe Andi Agaraj, të cilët akuzohen se u shitën listën me të dhënat e qytetarëve dy personave të tjerë Endri Ikonomit dhe Klodian Sotës për vetëm 20-30 mijë lekë të reja.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet konfindustria skandali me pagat e qytetareve konfindustria skandali me pagat e qytetareve

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive