LIVE UPDATES

zgjedhjet ne bullgari

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Fitoi zgjedhjet në Bullgari, kryeministri Borisov thotë se ai nuk do të jetë kryeministri i ardhshëm - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Fitoi zgjedhjet në Bullgari, kryeministri Borisov thotë se ai nuk do të jetë kryeministri i ardhshëm

14 Prill 2021, 15:53 Nga DOSJA
Fitoi zgjedhjet në Bullgari, kryeministri Borisov thotë se ai nuk do

BULLGARI– Kryeministri bullgar, Bojko Borisov ka thënë se ai nuk do të qëndrojë për të udhëhequr qeverinë e ardhshme.

Partia e qendrës së djathtë e Borissov GERB fitoi më shumë vende në zgjedhjet e javës së kaluar por nuk arriti dot shumicën.

Sipas Euronews, kryeministri me shërbim të gjatë tha se ai nuk do ta “ndajë” kombin. Borissov tha se GERB do të zhvillojë bisedime me partitë e tjera për të formuar një qeveri koalicioni dhe premtoi një kabinet të ri të “vazhdimësisë dhe rinovimit”.

“Unë gjithmonë kam besuar se uniteti bën forcë. Unë nuk do të jem kandidat për kryeministër, por do të propozoj një kryeministër tjetër me një orientim shumë të qartë evropian dhe NATO.”– tha Borisov.

Pesë grupet e tjera politike në parlamentin e ri kishin hedhur poshtë propozimin fillestar të Borisov për të formuar një aleancë. Argëtuesi i njohur televiziv Slavi Trifonov udhëhoqi partinë e tij të re anti-vendosje, Ekziston një Popull i tillë, në vendin e dytë në sondazhe.

Kryeministri ka theksuar rëndësinë e përgjegjësisë së shtetit gjatë pandemisë së vazhdueshme COVID-19 dhe pasojat e saj të rënda socio-ekonomike. Gjatë fjalës së tij në qytetin Veliko Tarnovo, Borissov tha se qeveria aktuale Bullgare kishte arritur sukses në fushat e të ardhurave dhe infrastrukturës.

Por partia GERB humbi një numër vendesh mes zhgënjimit publik për korrupsionin politik në Bullgari.

Ekspertët kanë parashikuar që mund të duhen javë bisedimesh për të formuar një koalicion të vlefshëm në Bullgari, shteti anëtar më i varfër i BE-së dhe nuk kanë përjashtuar mundësinë e zgjedhjeve të tjera.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota bojko borisov zgjedhjet ne bullgari bojko borisov zgjedhjet ne bullgari

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë