LIVE UPDATES
Bota

Vranë gazetaren që denoncoi korrupsionin/ Autorët pranojnë krimin, djali i Galizia: Më në fund, rreze drite

Dy të pandehurit fillimisht u deklaruan të pafajshëm për akuzën. Ata shpërthyen bombën që vrau gazetaren që denoncoi përmes blogut Running Commentary korrupsionin endemik në ishull. Megjithatë, më vonë ata ndryshuan deklaratat e tyre dhe u deklaruan fajtorë në këmbim të mëshirës së gjykatës.

14 Tetor 2022, 20:58 Nga A.B
Vranë gazetaren që denoncoi korrupsionin/ Autorët pranojnë
Daphne Caruana Galizia

MALTË-Vëllezërit George dhe Alfred Degiorgio, vrasësit që organizuan planin dhe kryen vrasjen e gazetares malteze Daphne Caruana Galizia, u dënuan secili me dyzet vjet burg. Ata gjithashtu do të duhet të paguajnë shpenzimet gjyqësore dhe të kthejnë të ardhurat e krimit. 

Vëllezërit, 59 dhe 57 vjeç, do të duhet të kalojnë një kohë të gjatë në burg, por nëse mbajnë sjellje të mirë në burg, mund të shpresojnë të dalin para fundit të jetës së tyre.

“Ata po e pranojnë fajin”, tha avokati i George dhe Alfred Degiorgio, Simon Micallef Starface.

Dy të pandehurit fillimisht u deklaruan të pafajshëm për akuzën. Ata shpërthyen bombën që vrau gazetaren që denoncoi përmes blogut Running Commentary korrupsionin endemik në ishull. Megjithatë, më vonë ata ndryshuan deklaratat e tyre dhe u deklaruan fajtorë në këmbim të mëshirës së gjykatës.

Paul Caruana Galizia, një nga tre djemtë e gazetares, e mirëpriti pranimin e fajësisë, duke e përshkruar atë si një “Më në fund, rreze drite mes reve”.

Vdekja e gazetares 53-vjeçare ndodhi më 16 tetor 2017, duke tronditur vendin më të vogël të BE-së dhe gjithë Evropën. Gazetarja u vra në makinën e saj, pranë shtëpisë së saj, pak orë pasi kishte postuar mesazhin e mëposhtëm: “Ka të korruptuar kudo. Situata është e dëshpëruar”.

Vdekja e Daphne Caruana Galizia shkaktoi një skandal në vend dhe çoi në dorëheqjen, në janar 2020, të kryeministrit Joseph Muscat, i cili u akuzua për përpjekje për të mbuluar miqtë dhe aleatët e tij politikë të përfshirë në këtë rast. Sipas një hetimi, rezultatet e të cilit u bënë publike në vitin 2021, shteti mban një pjesë të përgjegjësisë për vrasjen e gazetares, kryesisht sepse krijoi një “klimë mosndëshkimi” për ata që donin t’i mbyllnin gojën.

Caruana Galizia kishte zbuluar ekzistencën e një kompanie “sekrete”, e cila supozohej të kanalizonte fonde në kompani të tjera me bazë në Panama në pronësi të ministrit të atëhershëm të Energjisë Conrad Mizzi dhe shefit të kabinetit të kryeministrit Keith Schebri./Burimi: ilfattoquotidiano.it

daphne caruana galizia alfred degiorgio

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!