LIVE UPDATES
Bota

Putin zhvendos bombardimet bërthamore në kufirin e NATO-s: Rusia i hedh benzinë ​​zjarrit

Presidenti rus ka rritur gradualisht numrin e bombarduesve strategjikë në bazën ajrore Olenya nga asnjë më 12 gusht, në katër Tu-160 supersonikë më 21 gusht, në 11 tani. Objekti në Gadishullin Kola, i vendosur në ekstremin veriperëndimor të Rusisë dhe në Rrethin Arktik, strehon shtatë bombardues strategjikë Tu-160 dhe katër avionë Tu-95.

14 Tetor 2022, 20:52 Nga I.A
Putin zhvendos bombardimet bërthamore në kufirin e NATO-s: Rusia i
Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin ka shtuar sërish numrin e bombarduesve të tij strategjikë bërthamorë të stacionuar në një bazë ajrore pranë kufirit finlandez dhe norvegjez. Lëvizja vjen mes tensioneve nëse Putin planifikon të nisë një sulm bërthamor në Evropë dhe pushtimin e tij të Ukrainës, e cila kohët e fundit ka pësuar një sërë pengesash të turpshme. Presidenti rus ka rritur gradualisht numrin e bombarduesve strategjikë në bazën ajrore Olenya nga asnjë më 12 gusht, në katër Tu-160 supersonikë më 21 gusht, në 11 tani. Objekti në Gadishullin Kola, i vendosur në ekstremin veriperëndimor të Rusisë dhe në Rrethin Arktik, strehon shtatë bombardues strategjikë Tu-160 dhe katër avionë Tu-95.

Ndërtimi në bazën ajrore pasoi shqetësimin ndërkombëtar mbi raportet dy javë më parë, kur Jerusalem Post zbuloi se kishte pasur një "vendosje të pazakontë" të shtatë bombarduesve me energji bërthamore në bazën ajrore. Kjo u nënvizua nga firma izraelite e inteligjencës ImageSat International, e cila zbuloi "praninë e parregullt" të bombarduesve TU-160 dhe TU-95. Avionët zakonisht vendosen në bazën e Forcave Ajrore Engels, rreth 500 kilometra në juglindje të Moskës. Bombarduesit tani janë të vendosur rreth 130 km nga kufiri i Norvegjisë, një anëtare e NATO-s, dhe rreth 100 km nga Finlanda, e cila së shpejti do të bëhet anëtare e Aleancës.

Ka prova se raketat Kh-101 janë vendosur në Olanya për përdorim të mundshëm kundër objektivave në Ukrainë. Kh-101 mund të mbajë koka luftarake konvencionale ose bërthamore. Pista në bazën ajrore Olenja ishte bosh më 12 gusht dhe imazhet satelitore të 7 tetorit tregojnë se tani është plot me avionë luftarakë. Tu-160 – i mbiquajtur Mjellma e Bardhë, por i njohur në Perëndim si Blackjack është një bombardues strategjik supersonik që ka qenë selia e forcave raketore strategjike të Rusisë që nga koha sovjetike. Ai është avioni ushtarak me shpejtësi më të madhe 2+ i ndërtuar ndonjëherë, dhe që nga viti 2022 është avioni luftarak më i madh dhe më i rëndë ende në shërbim dhe është gjithashtu bombarduesi më i shpejtë.

Që nga viti 2016, dega e aviacionit me rreze të gjatë të Forcave Ajrore Ruse kishte 16 avionë në shërbim, me përmirësimet e avionëve të ndërmarra vitet e fundit. Në maj 2020, u raportua se ushtria ruse po hetonte nëse Tu-160 mund të mbante një raketë hipersonike. Kh-47M2 Kinzhal ruse (i njohur edhe si 'kamë') është një raketë me aftësi bërthamore me një rreze veprimi prej 1500 km dhe shpejtësi deri në 10 Mach (dhjetë herë më shumë se shpejtësia e zërit). Ndërkohë, Tu-95 super i zhurmshëm, i njohur si Medved, është i vetmi bombardues strategjik me helikë në përdorim operacional sot.

Avioni fluturoi për herë të parë 70 vjet më parë, por nuk u përdor në luftime për herë të parë deri në vitin 2015. Fillimisht synohej të hidhte armë bërthamore me rënie të lirë, por që atëherë është modifikuar për të kryer disa role të tjera. Rusia pritet të nisë së shpejti stërvitje të mëdha bërthamore dhe Perëndimi do të sfidohet të dallojë stërvitjet nga “gjëja e vërtetë”. Rusia zakonisht zhvillon stërvitje të mëdha bërthamore vjetore rreth kësaj periudhe të vitit dhe zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë presin që ato të zhvillohen brenda ndoshta vetëm disa ditësh. Ato ka të ngjarë të përfshijnë një lëshim provë të raketave balistike.

Por me Putinin që kërcënon hapur se do të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur Rusinë në pushtimin e saj të Ukrainës, disa zyrtarë perëndimorë shqetësohen se Moska mund të jetë qëllimisht duke u përpjekur të "baltojë ujërat" për qëllimet e saj.

"Kjo është arsyeja pse ju nuk dëshironi të keni retorikë jashtëzakonisht të mbinxehur në të njëjtën kohë kur do të kryeni një stërvitje bërthamore. Sepse atëherë ne kemi sfidën e shtuar për t'u siguruar me të vërtetë që veprimet që po shohim, gjërat që po ndodhin janë në të vërtetë një ushtrim dhe jo diçka tjetër", tha një zyrtar perëndimor.

Megjithatë, zyrtari shprehu "besim të lartë" në aftësinë e Perëndimit për të bërë këtë dallim. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha në një konferencë për shtyp në Bruksel se Aleanca do të monitorojë nga afër stërvitjet vjetore bërthamore të Rusisë.

Në Shtëpinë e Bardhë, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby tha se stërvitjet e ashtuquajtura "Thunder" të Rusisë do të përfshijnë manovra në shkallë të gjerë të forcave të saj strategjike bërthamore, duke përfshirë lëshimin e raketave. Ai i përshkroi ato si "rutinë".

"Edhe pse Rusia ndoshta beson se kjo stërvitje do ta ndihmojë atë të projektojë fuqinë, veçanërisht në dritën e ngjarjeve të fundit, ne e dimë se njësitë bërthamore ruse stërviten intensivisht në këtë kohë të vitit," tha Kirby.

Anëtarët e forcave ajrore nga vendet e NATO-s do të praktikojnë parandalimin bërthamor, i cili do të përfshijë disa dhjetëra avionë mbi Evropën veriperëndimore nga e hëna. Stërvitja, e cila do të zgjasë deri më 30 tetor, është rutinë dhe paraqet stërvitje periodike dhe nuk është e lidhur me ndonjë ngjarje botërore, shtohet në faqen e Aleancës. Stërvitja quhet "Steadfast Nun" dhe do të përfshijë 14 vende dhe deri në 60 avionë të ndryshëm, duke përfshirë luftëtarë të gjeneratës së katërt dhe të pestë.

Ashtu si vitet e kaluara, do të marrin pjesë bombarduesit amerikanë B52, të cilët do të fluturojnë nga baza ajrore Mino në Dakotën e Veriut. Fluturimet stërvitore do të zhvillohen mbi Belgjikë, e cila është mikpritëse e stërvitjes, si dhe mbi Detin e Veriut dhe Britaninë e Madhe. Nuk do të përdoret municion i vërtetë. Pritësi i stërvitjes “Steadfast Nun” çdo vit është një tjetër anëtar i NATO-s.

"Ky ushtrim ndihmon për të mbajtur parandalimin bërthamor të sigurt, të sigurt dhe efektiv," tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu.

vladimir putin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!