LIVE UPDATES
Bota

"Ukraina duhet të tregohet e kujdesshme"/ Analiza: Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?

Diplomacia ka qenë gjithmonë një mjet ushtarak për Kremlinin. Ai foli për paqen mbi Sirinë në vitin 2015, pasi avionët e tyre goditën civilët në zonat e kontrolluara nga rebelët . Ai foli për paqen në vitin 2015 me Ukrainën, ndërsa trupat ruse dhe përfaqësuesit e tyre ishin në grahmat e një sulmi të plotë kundër qytetit strategjik ukrainas të Debaltseve.

26 Maj 2024, 09:12 Nga r.ll
"Ukraina duhet të tregohet e kujdesshme"/ Analiza:
vladimir putin

RUSI- Sinjalizimi i presidentit rus Vladimir Putin këtë javë se ai është i hapur për bisedimet e paqes duhet të shihet me paralajmërime të mëdha. Të premten pati një zhurmë të madhe rreth negociatave, në të njëjtin muaj kur Moska nisi një pushtim të tretë të Ukrainës nga veriu i Kharkiv.

Agjencia e lajmeve Reuters citoi katër burime, në një raport nga dy reporterë me përvojë të thellë dhe të lidhur me Rusinë, se Moska ishte e gatshme të merrte në konsideratë bisedimet e paqes që do të ngrinin pushtimin aktual rus të rreth një të pestës së Ukrainës.

Putin iu përgjigj atij raporti duke sugjeruar se Rusia ishte e gatshme të bisedonte për paqen, bazuar në marrëveshjet e mëparshme. Ai la të kuptohet për një marrëveshje të ndërprerë në Stamboll, menjëherë pas fillimit të luftës, në vitin 2022, e cila u shpërbë, kryesisht për shkak se forcat e Moskës ishin ende nëpër territorin ukrainas dhe masakrat rreth Kievit kishin dalë në dritë.

Ideja e përhapur në raportin e Reuters nuk do të përmbushte qëllimin e deklaruar të Moskës për të kapur të gjithë Donetsk-un lindor, por gjithashtu do të zhdukte këmbënguljen e Kievit se nuk duhet të dorëzojë asnjë territor.

Konteksti i komenteve të Putinit ishte kyç. Ata erdhën gjatë një vizite te presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko – diçka që ndodhi pak para se Kremlini të përdorte territorin bjellorus për lëvizje ushtarake në Ukrainë, ndërsa të premten u zhvillua gjatë stërvitjeve të përbashkëta taktike të armëve bërthamore midis dy vendeve.

Putin vuri në dyshim legjitimitetin e Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky, të cilin Moska e ka sulmuar vazhdimisht, pasi Kievit iu desh të shtynte zgjedhjet për shkak të luftës që filloi Putini. Në të njëjtën kohë, ka pasur njoftime të pakonfirmuara se avioni privat i ish-presidentit ukrainas Viktor Janukoviç ishte ulur në Bjellorusi. Pro-rusi Janukoviç u largua nga Ukraina në vitin 2014 pasi forcat besnike të tij vranë dhjetëra protestues në qendër të Kievit. Thjesht mundësia e pranisë së tij gjatë takimit të Putinit dhe Lukashenkos çoi në spekulime që Moska shpresonte përsëri të krijonte kthimin e një përfaqësuesi në pushtet në Ukrainë.

Qëllimi më pak brutal i Kremlinit në Ukrainë – përveç pushtimit të plotë ose të pjesshëm – ka përfshirë një president në Kiev që e konsideron besnik, i cili do të ndalojë marshimin e vendit drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s. 

Pra, pse flitet për paqen, veçanërisht kur Rusia duket se po kalon momentin e saj më të suksesshëm në vijën e frontit në muaj, nëse jo që nga pushtimi?

Diplomacia ka qenë gjithmonë një mjet ushtarak për Kremlinin. Ai foli për paqen mbi Sirinë në vitin 2015, pasi avionët e tyre goditën civilët në zonat e kontrolluara nga rebelët . Ai foli për paqen në vitin 2015 me Ukrainën, ndërsa trupat ruse dhe përfaqësuesit e tyre ishin në grahmat e një sulmi të plotë kundër qytetit strategjik ukrainas të Debaltseve.

Nuk është cinike të mos besosh sinqeritetin e Rusisë kur ajo negocion, por një domosdoshmëri praktike. Përvoja tregon se i konsideron bisedimet me vlerë për t’u ndjekur në rast se ato sjellin papritur një rezultat të dobishëm pa dhunë, ose i japin kundërshtarit të tyre shkak për pauzë në luftime për të provuar dhe inkurajuar një marrëveshje.

Moska gjithashtu mund të flasë sërish për paqe tani për dy arsye. Së pari, Ukraina dhe aleatët e saj po thërrasin një samit paqeje në Zvicër në qershor, ku do të diskutojnë, pa Rusinë, se çfarë lloj marrëveshjeje mund të pranojë. Ka të ngjarë të synojë ndërtimin e vrullit për një platformë jashtë devijimit që Kremlini mund të marrë kur forcat e tij të jenë të rraskapitura ushtarakisht ose në një ngërç.

Zelensky ka thënë se shpreson që Kina – aleati më i fuqishëm i Rusisë, do të marrë pjesë. Putini mund të jetë duke folur për paqe tani për t’i sugjeruar Pekinit që të mos përfshihet në diplomaci për Rusinë pa praninë e Rusisë. Ka pak shanse serioze që samiti i Zvicrës t’i japë fund luftës, por ai mund të konkretizojë mendjet në Perëndim se sa kërcënim serioz paraqet Moska për një marrëveshje të vërtetë paqeje.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha të premten se sugjerimet e Putinit për bisedimet e paqes synonin drejtpërdrejt sabotimin e samitit. “Putini aktualisht nuk ka dëshirë të përfundojë agresionin e tij kundër Ukrainës”, shkroi ai në X, duke shtuar “kjo është arsyeja pse ai ka kaq frikë” nga samiti i Zvicrës.

Së dyti, dhe më e rëndësishmja, Putini po u dërgon mesazhe qeverive në Perëndim dhe fushatës aktuale presidenciale amerikane. Ai po përpiqet të sugjerojë në mënyrë të paqartë – ndoshta populistëve në Evropë , ose republikanëve MAGA në Shtetet e Bashkuara – se është në dorë një marrëveshje e thjeshtë, një marrëveshje në të cilën vijat e frontit, në të cilat Ukraina aktualisht po humbet me viktima të konsiderueshme, mund të ngrijë papritmas.

Mbështetja perëndimore për luftën është e kushtueshme dhe gjithnjë e më e papëlqyeshme – megjithëse 61 miliardë dollarët e miratuar nga Kongresi amerikan ndoshta i kanë dhënë çështjes një pushim nga të qenit në mëshirën e opinionit elektoral për rreth një vit.

Raporti i Reuters i lejon ata në Perëndim që duan të shohin një fund të luftës të besojnë se Kremlini mund ta ndalojë luftën menjëherë. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov bëri që raporti të tingëllonte sikur pasqyronte pozicionin e përhershëm të Rusisë. Por në fund të fundit mund të tingëllojë e re dhe interesante për figurat kryesore perëndimore: Donald Trump – i cili nuk ka arritur të shpjegojë se si do të zbatonte pretendimin e tij se mund të ndalonte luftën brenda 24 orëve – dhe anëtarët e tjerë të NATO-s që janë më pak të favorshëm se Franca, Britania e Madhe dhe shtetet baltike, për nevojën për të mos i besuar kurrë Rusisë në tryezën e bisedimeve.

Putin është një pragmatist. Ai e filloi luftën duke menduar se do të ishte e lehtë. Ai vazhdoi duke menduar se toleranca e tij për dhimbjen, siguria autokratike dhe durimi për fitoren do të triumfonte. Ai mund të ketë të drejtë, vetëm tani. Ai tani sheh një moment dobësie elektorale në SHBA dhe shtete të tjera evropiane, të cilat i ka takuar me një sinjal të paqartë dhe të errët se mund të ketë një kohë për diplomaci.

Ka mundësi të fitojë njëfarë tërheqjeje mes atyre që shpresojnë dëshpërimisht se lufta në Ukrainë do të zhduket dhe që janë më pak të ndërgjegjshëm për kërcënimin ekzistencial që një Moskë fitimtare dhe hipermilitarizuar paraqet për anëtarët lindorë të NATO-s. Por duhet parë përmes rrjetës së cinizmit të thellë të diplomacisë së mëparshme të Moskës në Siri dhe Ukrainë: përdoret si një kohë për të ndjekur me egërsi të njëjtat objektiva ushtarake, por me sfondin iluzion se paqja mund të jetë afër qoshes.

Marrë nga CNN

lufta rusi-ukraine vladimir putin

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme