LIVE UPDATES
Bota

Tym e flakë në rrugët e Izraelit, mijëra qytetarë dalin në protestë: Lironi pengjet në Rripin e Gazës (VIDEO)

Trupat e katër pengjeve të tjerë të vdekur - Ron Benjamin, Itzhak Gelerender, Sunny Luke dhe Amit Buskila - u gjetën javën e kaluar nga Gaza. Një tjetër demonstratë me thirrje për zgjedhje të parakohshme dhe dorëheqjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu u mbajt këtë mbrëmje në Tel Aviv.

25 Maj 2024, 22:44 Nga B.Z
Tym e flakë në rrugët e Izraelit, mijëra qytetarë dalin
Pamje nga protesta

IZRAEL - Mijëra izraelitë u mblodhën në Tel Aviv këtë mbrëmje për t'i bërë thirrje qeverisë të ndërmarrë veprime urgjente për të siguruar lirimin e pengjeve të mbajtura në Rripin e Gazës, një ditë pasi ushtria gjeti trupat e tre pengjeve të rrëmbyer nga Hamasi. Protestuesit mbajtën një minutë heshtje në sheshin e pengjeve të Tel Avivit në nderim të pengjeve të vdekur, sipas një korrespondenti të AFP.

Ushtria izraelite njoftoi dje se kishte gjetur trupat e tre pengjeve që ishin marrë në Rripin e Gazës pasi të tre u vranë gjatë një sulmi nga militantët e udhëhequr nga Hamas në tokën izraelite më 7 tetor. Ai tha se trupat e pengjeve, izraelite Hanan Yablonka, izraelito-brazilian Michel Nizenbaum dhe francezo-meksikan Orion Hernandez-Radu, u gjetën gjatë natës në një operacion të përbashkët nga ushtria dhe shërbimet e inteligjencës në Jabalia, në pjesën veriore të luftës. zonë ku luftimet e ashpra po zhvillohen ditët e fundit.

“Për pak orë do të varros vëllanë tim 42-vjeçar (...). Kisha frikë se do të vinte ky moment”, tha në demonstratën e Avivit, motra e Hanan Yablonka.

"Vëllai im, ju premtoj se do të vazhdoj të bërtas (...) për të luftuar dhe të bëj gjithçka që kam në fuqi për të siguruar që të gjithë pengjet të kthehen shëndoshë e mirë në shtëpi," shtoi ai. "Tani ne duhet t'i nxjerrim ata nga ky ferr."

Trupat e katër pengjeve të tjerë të vdekur - Ron Benjamin, Itzhak Gelerender, Sunny Luke dhe Amit Buskila - u gjetën javën e kaluar nga Gaza. Një tjetër demonstratë me thirrje për zgjedhje të parakohshme dhe dorëheqjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu u mbajt këtë mbrëmje në Tel Aviv.

proteste izrael-hamas

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta