LIVE UPDATES
Bota

Uashingtoni vë sanksione të reja ndaj Rusisë: Ngrirje pasurie si dhe heqje vizash për qindra zyrtarë rusë

Katërmbëdhjetë kompani ndërkombëtare që mbështesin zinxhirët e furnizimit ushtarak të Moskës janë sanksionuar gjithashtu. Synimi është ulja e aftësive të ushtrisë ruse për ta marrë veten, tha këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan.

1 Tetor 2022, 17:57 Nga I.A
Uashingtoni vë sanksione të reja ndaj Rusisë: Ngrirje pasurie si
Foto Ilustruese

SHBA- Të premten, administrata e Presidentit Biden vëndosi saksione të reja dhe kontrolle eksporti ndaj subjekteve dhe inidividëve brenda dhe jashtë Rusisë që ofrojnë mbështetje për qeverinë e Presidentit Vladimir Putin. Vendimi vjen pas aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës nga Moska. Ndërsa mbështetësit e Presidentit Vladimir Putin u mblodhën në Sheshin e Kuq të Moskës duke festuar aneksimin e katër territoreve ukrainase, administrata e Presidentit Biden vendosi sanksione të reja, një kombinim i ngrirjes së pasurive dhe kufizimeve të vizave ndaj qindra subjekteve ruse, zyrtarëve dhe familjeve të tyre, si dhe kontrolle për eksportet.

Katërmbëdhjetë kompani ndërkombëtare që mbështesin zinxhirët e furnizimit ushtarak të Moskës janë sanksionuar gjithashtu. Synimi është ulja e aftësive të ushtrisë ruse për ta marrë veten, tha këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan.

“Për të dëmtuar sektorët kryesorë rusë në teknologji, industri dhe padyshim në mbrojtje, në mënyrë që me kalimin e kohës të pakësohet kapaciteti i saj ushtarak për të kërcënuar dhe sulmuar vendet fqinje. Duam që pjesës tjetër të botës t’i dërgojmë një mesazh të qartë, se ato kompani, individë apo vende që do të mbështesin Rusinë në aneksimin e rajoneve ukrainase, do t’u nënshtrohen sanksioneve”.

Pas një referendumi të ngutshëm, i denoncuar nga Perëndimi dhe Ukraina si i manipuluar, Putini tha se katër rajonet ukrainase tani i përkasin Rusisë.

“Ata që jetojnë në Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia po bëhen qytetarët tanë përgjithmonë”, tha Presidenti Putin.

Donetsk-u dhe Luhansk-u janë strehë e dy republikave separatiste të mbështetura nga Rusia, ku luftohet që nga viti 2014. Zaporizhzhia dhe Kherson-i u pushtuan menjëherë pas fillimit të agresionit rus në shkurt. Të premten, një sulm ndaj një autokolone civile pranë Zaporizhzhia-s vrau të paktën 25 njerëz.

Presidenti Putin tha se ishte i gatshëm të negocionte me Ukrainën, por sovraniteti i këtyre katër rajoneve nuk do të jetë pjesë e bisedimeve, një ofertë e hedhur poshtë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

“Ai nuk e di se çfarë është dinjiteti dhe nderi. Prandaj, ne jemi gati për një dialog me Rusinë, por me një president tjetër të Rusisë”, tha zoti Zelenskyy.

Zëri i Amerikës e pyeti zotin Sullivanin nëse Presidenti Biden ndan qendrimin e zotit Zelenskyy.

“Presidenti Biden beson se është e mundur një zgjidhje diplomatike në Ukrainë, por vetëm sipas kushteve bazë të Kartës së OKB-së të nënshkruar nga të gjitha vendet”.

Presidenti Biden u zotua të vazhdojë të ofrojë mbështetje ushtarake për Ukrainën.

“Përfshirë burime shtesë që do të japë Kongresi prej 13 miliardë dollarësh më shumë”.

Paketa e fundit përfshin 3 miliardë dollarë për armë, furnizime dhe paga për ushtrinë e Ukrainës, përveç 54 miliardë dollarëve të miratuara në fillim të këtij viti.

Marrë nga VOA

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN