LIVE UPDATES
Bota

Kosova planifikon të aplikojë për statusin e vendit kandidat, Brukseli tregon kushtet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë konferencës së përbashkët për media me kancelarin gjerman, Oalf Scholz, të mbajtur në qershor të këtij viti kishte paralajmëruar se Kosova do të aplikojë për statusin e vendit kandidat në BE në fund të vitit.

1 Tetor 2022, 16:58 Nga I.A
Kosova planifikon të aplikojë për statusin e vendit kandidat,
Bruksel

KOSOVË- Kosova është duke synuar në vazhdimësi që të ecë drejt integrimeve euroatlantike. Megjithatë, pengesë kryesore në këtë rrugë janë raportet me Serbinë dhe pesë shtetet mosnjohëse të cilat janë pjesë e Bashkimit Evropian. Gazeta Express shkruan se nga Brukseli konfirmojnë se rruga e integrimit varet edhe nga normalizimi i raporteve me Serbinë, derisa rikujtojnë se aplikimet duhet marrin përkrahjen unanime të Këshillit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë konferencës së përbashkët për media me kancelarin gjerman, Oalf Scholz, të mbajtur në qershor të këtij viti kishte paralajmëruar se Kosova do të aplikojë për statusin e vendit kandidat në BE në fund të vitit.

Një aspiratë e tillë e Kosovës kishte marrë një përgjigje të ftohtë nga kryediplomatja gjermane, Annalena Baerbock, gjatë vizitës së saj në Kosovë, e cila kishte thënë se fillimisht duhen normalizuar raportet me Serbinë e pastaj integrimi.

“Kosova ka një perspektivë të qartë evropiane. BE vazhdon të mbështesë Kosovën që të vijë me afër BE-së duke filluar përmes implementimit të marrëveshjes BE-Kosovë për Stabilizim Asociim që ka hyrë në fuqi në vitin 2016. Detaje tjera për progresin do të mund të gjenden në raportin vjetor që pritet të publikohet në tetor. Për të dyjat, Kosovën dhe Serbinë, rruga drejt BE-së varet gjithashtu edhe nga normalizimi i raporteve”, ka thënë zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero Hernandez.

Ajo ka theksuar gjithashtu se Traktati i BE-së, më specifikisht Neni 49, e bën të qartë që aplikimet i nënshtrohen Këshillit e ku kërkohet unanimitet. Kjo nënkupton që vendet që s’e kanë njohur Kosovën ende si shtet e që janë pjesë e Bashkimit Evropian paraqesin një pengesë serioze për rrugën e Kosovës drejt BE-së.

“Traktati për Bashkimin Evropian (Neni 49) është i qartë në lidhje me kriteret dhe procedurat për aplikimin për t’u bërë anëtar i BE-së, duke përfshirë faktin se aplikimet i nënshtrohen një vendimi të Këshillit me unanimitet”, ka potencuar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero Hernandez.

Shtetet e BE-së që vazhdojnë të mos e njohin pavarësinë e Republikës së Kosovës janë: Spanja, Greqia, Sllovakia, Rumania dhe Qipro. Një lëvizje të lehtë pozicioni ka pasur Greqia, që duket të jetë shteti më së afërmi njohjes së pavarësisë së Kosovës.

albin kurti oalf scholz

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN