LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Uragani Ian përfshinë Karolinën e Jugut pas territ në Florida, 21 viktima deri më tani

Të premten herët në mbrëmje, parashikuesit e Qendrës Kombëtare të Uraganeve thanë se Ian ishte dobësuar në një ciklon posttropikal pas rënies së tij në Karolinën e Jugut, por kërcënimet e rritjes, përmbytjeve dhe erës do të vazhdojnë.

1 Tetor 2022, 15:46 Nga I.A
VIDEO/ Uragani Ian përfshinë Karolinën e Jugut pas territ në
uragani Ian

SHBA- Bregdeti i Karolinës së Jugut u godit të premten nga uragani Ian, mega-stuhia vdekjeprurëse që hapi një rrugë të gjerë shkatërrimi në tërbimin e saj të mëparshëm nëpër Florida. The Guardian shkruan se uragani kaloi mbi tokë në Georgetown, midis Myrtle Beach dhe qytetit historik të Charleston, pasi u forcua gjatë natës në Atlantik.

Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) në Miami paralajmëroi për rrezikun e një stuhie kërcënuese për jetën dhe erërat e forcës së uraganit gjatë gjithë rrugës nga Karolina e Veriut deri në bregun verilindor të Floridës. Ndërkohë, në Florida, numri i të vdekurve nga stuhia që mbërriti të mërkurën me erëra 150 mph (240 km/h) dhe një stuhi deri në 18ft (5.5 m) ishte rritur në të paktën 21 deri të premten në mëngjes, por pritet të ngrihet ende.

Zyrtarët kanë frikë se do të përfundojë të jetë fatkeqësia më e madhe natyrore në historinë e Floridës, pavarësisht nga historia e historisë së shtetit të goditur me ndërprerje me uragane shkatërruese gjatë shekujve. Të premten herët në mbrëmje, parashikuesit e Qendrës Kombëtare të Uraganeve thanë se Ian ishte dobësuar në një ciklon posttropikal pas rënies së tij në Karolinën e Jugut, por kërcënimet e rritjes, përmbytjeve dhe erës do të vazhdojnë.

Stuhia dukej se e kishte kursyer kryesisht qytetin historik Charleston të Karolinës së Jugut nga më e keqja, por kryebashkiaku i Charleston tha se qyteti po priste përmbytje dhe më shumë se 200,000 klientë në të gjithë shtetin humbën energjinë. Ekipet e shpëtimit kishin arritur në 3,000 shtëpi të shkatërruara ose të përmbytura, tha guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, në një konferencë shtypi të premten në mëngjes, ndërsa pothuajse 2 milionë mbetën pa energji elektrike, dhe në qarkun Lee, ku Ian arriti në tokë pranë Fort Myers, nuk kishte ujë të rrjedhshëm.

Pamjet e pasojave në qarkun Lee treguan një gjurmë shkatërrimi, duke përfshirë xhadenë Sanibel të shembur pjesërisht. Roja bregdetare ka organizuar misione shpëtimi në ishullin Sanibel dhe ka shpëtuar dy njerëz dhe tre mace në siguri me helikopter.

Pjesë të Floridës jugperëndimore dukeshin, sipas fjalëve të një banori, sikur dikush të kishte hedhur një bombë atomike. DeSantis e përshkroi Fort Myers Beach si tokë e shkatërruar, me hapësira të mëdha ndërtesash të rrafshuara dhe varka të hedhura në pirgje, të ndara lart midis shtëpive ose që notonin nëpër rrugët e përmbytura. Shumë nga ata që u evakuuan kanë humbur gjithçka përveç jetës së tyre dhe zyrtarët paralajmëruan se ata fjalë për fjalë nuk kishin asgjë për t'u kthyer.

Me shkatërrime masive dhe përmbytje nga Fort Myers në Gjirin e Meksikës, përmes zonave qendrore duke përfshirë Orlando, në Kepin Canaveral në bregun e Atlantikut, zyrtarët paralajmëruan se rimëkëmbja nga ajo që Joe Biden tha të enjten "mund të jetë uragani më vdekjeprurës në historinë e Floridës". jetë e gjatë.

“Ne do të jemi këtu derisa të përfundojë rikuperimi. Mund të duhen shumë vite, por ne do të jemi atje”, tha sekretari i sigurisë së vendit, Alejandro Mayorkas.

Biden miratoi të enjten një deklaratë të fatkeqësisë së madhe për nëntë qarqet e Floridës të goditura më keq, duke liruar miliarda dollarë burime qeveritare për të ndihmuar në financimin e përpjekjeve për rimëkëmbjen.

"Ndikimet e kësaj stuhie janë historike dhe dëmi që është bërë ka qenë historik," tha DeSantis vonë të enjten pas një turneu ajror në plazhin Fort Myers dhe komunitetet fqinje të goditura nga stuhia.

Ndërsa qendra e Ian-it doli në breg pranë Georgetown, Karolina e Jugut, të premten me erëra shumë më të dobëta sesa kur kaloi Bregun e Gjirit të Floridës në fillim të javës, stuhia la shumë zona të gadishullit në qendër të qytetit Charleston nën ujë. Ai lau gjithashtu pjesë të katër kalatave përgjatë bregut, duke përfshirë dy në Myrtle Beach.

Kamerat në internet treguan se uji i detit mbushte lagjet në Garden City deri në nivelin e viçave. Ndërsa Ian lëvizte nëpër Karolinën e Jugut, ai ra nga një uragan në një ciklon posttropikal. Ian është uragani i tretë që bie në tokë në shtet në gjashtë vjet, pas Matthew në 2016 dhe Isaias në 2020 që të dy shkaktuan dëme të konsiderueshme. Guvernatori Henry McMaster shpalli gjendjen e jashtëzakonshme përpara mbërritjes së stuhisë dhe mijëra banorë u evakuuan nga zonat përreth Charleston-it historik.

"Ne me të vërtetë nuk duam banorët tanë jashtë dhe rreth e rrotull sepse përfundimisht erërat e stuhisë do të ngrihen aq lart, ku reaguesit tanë të parë do të kthehen në stacione," tha Joe Coates, drejtor i menaxhimit të emergjencave për qarkun Charleston.

Karolina do të vazhdojë të përballet me një stuhi të rrezikshme dhe kërcënuese për jetën këtë mbrëmje, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve. Erërat e forta të stuhisë tropikale a  pritet gjithashtu, gjë që autoritetet kanë paralajmëruar se mund të çojë në rrëzimin e linjave të energjisë dhe pemëve. Të premten pasdite, McMaster tha se stuhia nuk kishte goditur shtetin që pritej, por këshilloi banorët të qëndronin vigjilent.

John Tecklenburg, kryebashkiaku i Charleston, tha se kriza klimatike kishte përkeqësuar rrezikun e përmbytjeve në qytetin e tij, me NASA që regjistroi një rritje mesatare të oqeanit prej një inç çdo vit që nga viti 2010.

Dhe ekspertët amerikanë të klimës vlerësuan se ndryshimi i klimës rriti reshjet në uraganin Ian me më shumë se 10%. Zonat e Karolinës së Jugut nën një paralajmërim uragani tashmë po goditeshin me erëra të forta dhe shi të rrëmbyeshëm disa orë përpara mbërritjes së Ian, i cili shpërtheu në një stuhi të kategorisë 1 përsëri gjatë natës, pak pasi doli nga bregu lindor i Floridës si një stuhi tropikale.

NHC tha se deri në mesnatën e së enjtes erërat maksimale të qëndrueshme të stuhisë u rritën në më shumë se 80 mph (128 km/h), dhe guvernatorët e Gjeorgjisë, Karolinës së Jugut, Karolinës së Veriut dhe Virxhinias shpallën gjendje të jashtëzakonshme.

Numri i vdekjeve deri më tani prej 21 dhe në rritje përfshin vdekje të konfirmuara dhe të pakonfirmuara, por jo ende mbytjen e raportuar të një numri të panjohur anëtarësh të familjes të gjetur në shtëpinë e tyre në qarkun Lee dhe tragjedi të tjera që po shpalosen gjetkë, duke përfshirë vdekjet e automjeteve.

uragani ian

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve