LIVE UPDATES
Bota

Separatistët sulmojnë një stacion policie në Iran, vriten 19 persona mes tyre 4 anëtarë të gardës iraniane

Po ashtu u bë me dije se 32 anëtarë të Gardës, përfshirë forcat vullnetare Basiji, u plagosën gjithashtu në përleshjet. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse sulmi kishte lidhje me protestat antiqeveritare mbarëkombëtare që mbërthyen Iranin pas vdekjes në paraburgimin policor të një gruaje të re iraniane.

1 Tetor 2022, 16:20 Nga I.A
Separatistët sulmojnë një stacion policie në Iran, vriten 19
Sulmi

IRAN- Një sulm nga separatistët e armatosur në një stacion policie në një qytet juglindor vrau 19 persona, duke përfshirë katër anëtarë të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit. Sulmuesit në sulmin e së premtes u fshehën mes besimtarëve pranë një xhamie në qytetin e Zahedanit dhe sulmuan stacionin e policisë aty pranë, sipas raportit.

Hossein Modaresi, guvernatori i provincës, tha se 19 njerëz u vranë nga sulmi. Po ashtu u bë me dije se 32 anëtarë të Gardës, përfshirë forcat vullnetare Basiji, u plagosën gjithashtu në përleshjet. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse sulmi kishte lidhje me protestat antiqeveritare mbarëkombëtare që mbërthyen Iranin pas vdekjes në paraburgimin policor të një gruaje të re iraniane.

Provinca Sistan dhe Baluchestan kufizohet me Afganistanin dhe Pakistanin dhe ka parë sulme të mëparshme ndaj forcave të sigurisë nga separatistët etnikë beluçi, megjithëse raporti i së shtunës Tasnim nuk identifikoi një grup separatist që dyshohet se është përfshirë në sulm. Media iraniane IRNA të shtunën identifikoi të vdekurit si Hamidreza Hashemi, një kolonel i Gardës Revolucionare; Mohammad Amin Azarshokr, një anëtar i Gardës; Mohamad Amin Arefi, një basixhi, ose forcë vullnetare në IRG; dhe Saeed Borhan Rigi, gjithashtu një basixhi.

Tasnim dhe media të tjera të lajmeve iraniane të lidhura me shtetin raportuan të premten se kreu i departamentit të inteligjencës së Gardës, Seyyed Ali Mousavi, u qëllua gjatë sulmit dhe më vonë vdiq. Nuk është e pazakontë që anëtarët e IRG-së të jenë të pranishëm në bazat e policisë anembanë vendit.

Mijëra iranianë kanë dalë në rrugë gjatë dy javëve të fundit për të protestuar kundër vdekjes së Mahsa Amini, një gruaje 22-vjeçare e cila ishte arrestuar nga policia e moralit në kryeqytetin e Teheranit për dyshimin se mbante shaminë e saj të detyrueshme islame shumë lirshëm. Protestuesit kanë shfryrë zemërimin e tyre për trajtimin e grave dhe represionin më të gjerë në Republikën Islamike. Demonstratat mbarëkombëtare u përshkallëzuan me shpejtësi në thirrje për përmbysjen e strukturës klerikale që ka sunduar Iranin që nga revolucioni i tij islamik i vitit 1979.

Protestat kanë tërhequr mbështetës nga grupe të ndryshme etnike, duke përfshirë lëvizjet opozitare kurde në veriperëndim që veprojnë përgjatë kufirit me Irakun fqinj. Amini ishte një kurd iranian dhe protestat fillimisht shpërthyen në zonat kurde. Televizioni shtetëror iranian ka raportuar se të paktën 41 protestues dhe policë janë vrarë që nga fillimi i demonstratave më 17 shtator. Një numërim i deklaratave zyrtare të Associated Press nga autoritetet numëroi të paktën 14 të vdekur, me më shumë se 1500 demonstrues të arrestuar.

Gjithashtu të premten, Irani tha se kishte arrestuar nëntë të huaj të lidhur me protestat, për të cilat autoritetet kanë fajësuar subjektet e huaja armiqësore, pa ofruar prova. Ka qenë e vështirë për të vlerësuar shtrirjen e protestave, veçanërisht jashtë Teheranit. Mediat iraniane kanë pasqyruar vetëm në mënyrë sporadike demonstratat. Dëshmitarët thanë se protesta të shpërndara që përfshinin dhjetëra demonstrues u zhvilluan të shtunën rreth një universiteti në qendër të Teheranit. Policia e trazirave shpërndau protestuesit, të cilët brohoritën "vdekje diktatorit". Disa dëshmitarë thanë se policia hodhi gaz lotsjellës.

Udhëheqësi i opozitës iraniane, Mir Hossein Mousavi, ndërkohë, u kujtoi forcave të armatosura të Iranit detyrën e tyre ndaj jetës dhe të drejtave të njerëzve, njoftoi kanali Telegram i opozitës me bazë të huaj, Kaleme. Lëvizja e Gjelbër e Mousavi-t sfidoi zgjedhjet e diskutueshme presidenciale të Iranit të vitit 2009 në trazira në një nivel të paparë që nga Revolucioni Islamik i saj i vitit 1979, përpara se të shtypej nga autoritetet.

Natyrisht, aftësia juaj që ju është dhënë është për të mbrojtur njerëzit, jo për të shtypur njerëzit, për të mbrojtur të shtypurit, jo për t'u shërbyer njerëzve të fuqishëm dhe shtypësve,” tha ai.

hossein modaresi protesta ne iran

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN