LIVE UPDATES
Bota

STUDIMI në SPANJË/ Misteri me sulmet masive të balenave që fundosin anijet me vela

Sulmet e para u raportuan në maj 2020 dhe frekuenca e tyre po rritet, zbuloi një studim i publikuar në vitin 2022 në revistën Marine Mammal Science. Në shumicën e rasteve, gjitarët gjigantë u afrohen varkave me vela nga pas dhe godasin timonin. Ata shpesh humbasin interesin dhe largohen.

26 Maj 2023, 10:06 Nga k.m.
STUDIMI në SPANJË/ Misteri me sulmet masive të balenave që
Foto ilustruese

SPANJË- Orkat kanë sulmuar dhe dëmtuar rëndë një varkë me vela në brigjet spanjolle në ngushticën e Gjibraltarit, e fundit në një seri sulmesh që filluan në mënyrë misterioze në vitin 2020 dhe po bëhen më të shpeshta ndërsa balenat imitojnë njëra-tjetrën. Sulmi në varkën me vela "Mustique" vjen pas 3 incidentesh të tjera, po ashtu të shkaktuara nga "Orcinus orca", të cilat zakonisht quhen balena, por në fakt janë delfinë të mëdhenj.

Siç raporton Reuters duke cituar rojen bregdetare spanjolle, në mëngjes një grup orkash thyen timonin e anijes 20 metra, e cila u tërhoq në portin e Barbate për riparime. Në incidentin e mëparshëm më 4 maj, një orka e madhe dhe tre më të vogla hoqën timonin e një jahti, i cili më pas u tërhoq në Barbate, por u fundos në port.

“Orkat e vogla tundën timonin ndërsa e madhja u mbështet dhe e përplasi varkën nga ana me gjithë fuqinë e saj,”- tha kapiteni Werner Schaufelberger për revistën gjermane Yacht. 

Sulmet e para u raportuan në maj 2020 dhe frekuenca e tyre po rritet, zbuloi një studim i publikuar në vitin 2022 në revistën Marine Mammal Science. Në shumicën e rasteve, gjitarët gjigantë u afrohen varkave me vela nga pas dhe godasin timonin. Ata shpesh humbasin interesin dhe largohen.

Alfredo López-Fernández, një anëtar i ekipit që qëndron pas studimit, tha se orkat në zonë duket se po imitojnë "White Gladys", një orka femër që fillimisht u bë agresive ndaj varkave, ndoshta pas një ngjarje traumatike, me shumë gjasa pasi u përplas nga një anije. 

"Ne nuk mendojmë se orkat i mësojnë të rinjtë e tyre [si të sulmojnë], por kjo sjellje u përhap te të rinjtë vertikalisht, përmes imitimit të thjeshtë dhe më vonë horizontalisht mes tyre,"- tha studiuesi.

Një shpjegim tjetër i mundshëm është se kjo është thjesht një lojë që u përhap përmes gjitarëve inteligjentë, e që tani është kthyer në modë.

spanje

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit