LIVE UPDATES
Bota

Zbardhen dosjet e FBI-së/ Si u planifikua komploti për të vrarë Mbretëreshën Elizabeth gjatë vizitës në SHBA

Sipas dosjeve, një oficer policie në San Franciso informoi agjentët federalë se kishte marrë një telefonatë nga një burrë që e njihte shoqërisht nga pirja e alkoolit në baret irlandeze në qytet më 4 shkurt 1983, rreth një muaj përpara se Mbretëresha dhe Princi Philip të vinin në Shtëpinë e Bardhë.

26 Maj 2023, 09:21 Nga I.A
Zbardhen dosjet e FBI-së/ Si u planifikua komploti për të
Elisabeth

SHBA- FBI ka zbuluar ekzistencën e një komploti të mundshëm të IRA-s për të vrarë Mbretëreshën Elizabeth II gjatë një vizite në Shtetet e Bashkuara në 1983. Të dhënat e sapopublikuara të FBI-së tregojnë se agjentët paralajmëruan për një kërcënim të pranishëm ndaj monarkes së ndjerë gjatë 11 vizitave në SHBA gjatë mbretërimit të saj shtatë dekadash.

Dosjet, të cilat shfaqen në kasafortën e FBI-së që përmbajnë informacione me interes të lartë publik, tregojnë se ata morën informacione se Mbretëresha Elizabeth mund të vihej në shënjestër të një simpatizuesi të Ushtrisë Republikane Irlandeze, i cili donte të hakmerrej për vdekjen e vajzës së tij në Irlandën e Veriut, në udhëtimin e saj në vitin 1983. Sipas dosjeve, një oficer policie në San Franciso informoi agjentët federalë se kishte marrë një telefonatë nga një burrë që e njihte shoqërisht nga pirja e alkoolit në baret irlandeze në qytet më 4 shkurt 1983, rreth një muaj përpara se Mbretëresha dhe Princi Philip të vinin në Shtëpinë e Bardhë.

Burri i paidentifikuar pretendoi se do të përpiqej të dëmtonte Mbretëreshën Elizabeth duke hedhur një objekt nga Ura Golden Gate mbi jahtin mbretëror Britannia ndërsa lundronte poshtë. 102 faqet e të dhënave të FBI-së për Mbretëreshën Elizabeth u publikuan në bazë të Aktit të Lirisë së Informacionit pasi u bënë kërkesa mediatike pas vdekjes së saj shtatorin e kaluar. Të dhënat nuk zbulojnë nëse komploti i atentatit u zhvillua përtej fjalëve të zemëruara të një banori të vetëm. Por ato tregojnë se sa seriozisht i morën agjentët federalë kërcënimet e mundshme kundër familjes mbretërore gjatë vizitave zyrtare përpara nënshkrimit të Marrëveshjes së së Premtes së Mirë që kryesisht i dha fund dhunës sektare të njohur si Problemet në 1998.

Gjatë një udhëtimi në Nju Jork për festimet e dyqindvjetorit të SHBA-së në vitin 1976, një oficer i inteligjencës së NYPD-së raportoi se kishte lëshuar një thirrje për një pilot që kishte fluturuar mbi një park të qytetit me një tabelë ku shkruhej "Angli, Dil nga Irlanda". Dhe përpara një vizite të vitit 1989 në Boston, Nju Jork dhe në jug të Shteteve të Bashkuara, një memo e FBI paralajmëroi se mundësia e kërcënimeve kundër Monarkisë Britanike është gjithmonë e pranishme nga Ushtria Republikane Irlandeze (IRA).

“Bostoni dhe Nju Jorku janë të lutur të qëndrojnë vigjilentë për çdo kërcënim kundër Mbretëreshës Elizabeth II nga ana e anëtarëve të IRA-s dhe t'i japin menjëherë të njëjtën gjë Louisville,” shtohet memo.

Dy vjet më vonë, byroja zbuloi shqetësimet që kishte se grupet terroriste irlandeze po planifikonin të protestonin ndaj pjesëmarrjes së Elizabeth në një lojë bejsbolli në Baltimore Orioles dhe në një ngjarje në Shtëpinë e Bardhë gjatë një vizite shtetërore të vitit 1991. Duke cituar një histori në një gazetë me bazë në Filadelfia të quajtur Irish Edition, FBI tha: Artikulli thoshte se ndjenjat anti-britanike po rriten si rezultat i padrejtësive të publikuara mirë të shkaktuara në Birmingham Six nga sistemi gjyqësor i korruptuar anglez dhe nxitimi i fundit. të vrasjeve brutale të nacionalistëve irlandezë të paarmatosur në gjashtë qarqet nga skuadrat besnike të vdekjes.

Birmingham Six ishin gjashtë burra irlandezë që u dënuan gabimisht dhe u burgosën për kryerjen e dy sulmeve vdekjeprurëse në një pijetore në qytetin anglez në mesin e viteve 1970. Grupi u lirua nga burgu muaj përpara vizitës së Mbretëreshës në SHBA në vitin 1991, pasi një apel gjeti prova që policia kishte fabrikuar prova dhe kishte torturuar burrat gjatë marrjes në pyetje. FBI vuri në dukje se ndërsa artikulli nuk përmbante kërcënime kundër mbretëreshës apo presidentit të atëhershëm, George HW Bush, deklaratat mund të shiheshin si nxitëse.

mbreteresha elizabet fbi

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit