LIVE UPDATES
Bota

"A DAL SOT?"/ Shkaktoi masakër në Serbi, djali vrasës kërkon çdo ditë të lirohet, psikologët vënë re DETAJIN: S'ka SUPEREGO!

Aktualisht ai është vrasësi më i ri në historinë e botës- asnjë fëmijë nën moshën 14 vjeç nuk ka vrarë aq njerëz sa ai.

26 Maj 2023, 09:16 Nga k.m.
"A DAL SOT?"/ Shkaktoi masakër në Serbi, djali vrasës
I mituri

SERBI- Djali 13-vjeçar që vrau 9 bashkëmoshatarë dhe një roje shkolle më 3 maj krëkon të lirohet nga institucioni i psikiatrisë ku edhe mbahet që prej ngjarjes së ndodhur. Siç bën me dije edhe “Blic”, mjekët po i bëjnë një sërë ekspertizash dhe diagnostifikimesh. Gjatë gjithë kësaj kohe ai nuk është penduar, është i qetë dhe nuk ka kërkuar të kontaktojë askënd. Por ka bërë vetëm disa pyetje: Kur do dal? Cilat janë pasojat e asaj që kam bërë? Megjithatë ditët e fundit ai është bërë më këmbëngulës dhe po u bën presion mjekëve që ta lirojnë – gjë që sigurisht nuk bëhet fjalë.

Djaloshi vrasës u bën çdo ditë mjekëve pyetjen “a do të dal sot?”, duke komentuar se “nuk ka më arsye të mbahet i mbyllur"; ndërsa nga ana tjetër, mjekët besojnë se djali vrasës është ende rrezik për mjedisin dhe se ekziston mundësia e përsëritjes së veprës penale të njëjtë apo të ngjashme.

Aktualisht ai është vrasësi më i ri në historinë e botës- asnjë fëmijë nën moshën 14 vjeç nuk ka vrarë aq njerëz sa ai.

Bazuar në të gjitha informacionet, ekspertët besojnë se i mituri për disa arsye nuk ka një përbërës të rëndësishëm të personalitetit, të ashtuquajturën superego. Sipas teorisë së Sigmund Frojdit, themeluesit të psikanalizës, superego është përbërësi etik i personalitetit të dikujt që i jep një personi standardet morale mbi bazën e të cilave ai sillet. Superego zhvillohet më së shumti gjatë 5 viteve të para të jetës dhe gjatë kësaj periudhe fëmija thith standardet morale të prindërve të tij, traditat e familjes dhe shoqërisë në të cilën rritet. Në këtë mënyrë, tek ai formohen një superego, e cila kontrollon agresionin dhe impulset e tjera të padëshirueshme shoqërore.

Kur një fëmijë ka një superego të zhvilluar siç duhet, ai ndjen faj ose ankth kur shkel standardet etike. Tek i mituri nga Beogradi kjo nuk ekziston! Ai nuk ndjen faj apo emocione - as pozitive dhe as negative ndaj miqve të tij. Ai është plotësisht i qetë dhe nuk merr as qetësues, sepse as nuk i duhen. Siç mëson “Blic”, mjekët, si zakonisht në këto raste, do të shqyrtojnë marrëdhënien e djalit me nënën e tij dhe nëse ajo i sjell emocione negative.

Sipas të dhënave të deritanishme, nëna e ka detyruar në mënyrë "spartane" djalin që të jetë më i mirë se të tjerët në shkollë dhe më gjerë, ndonëse kjo nuk mund të jetë asnjëherë arsyeja e vetme dhe kryesore pse ai vrau shokët e klasës. E po ashtu, nga testet e kryera u konstatua se djali vrasës kishte inteligjencë mesatare dhe nuk ishte “gjeni”, siç e paraqisnin dhe i drejtoheshin prindërit, apo edhe siç u mendua fillimisht.

Aktualisht babai i djalit është në burg pasi akuzohet se ka trajnuar më parë djalin e tij 13-vjeçar të merret me armë zjarri dhe municione, ndërsa e ëma dhe e motra e tij kanë ikur nga Serbia pasi kanë frikë nga një hakmarrje e mundshme.

vrasje ne serbi

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit