LIVE UPDATES
Bota

Pas miratimit të kabinetit, betohet sot qeveria teknike në Greqi

Sot do të mbahet ceremonia e betimit dhe për të gjithë kabinetin zyrtar.

26 Maj 2023, 09:24 Nga f.i
Pas miratimit të kabinetit, betohet sot qeveria teknike në Greqi
Ioannis Sharma

GREQI- Një ditë pas shpalljes së qeverisë teknike në Greqi me kryeministër Ioannis Sharma, sot do të mbahet ceremonia e betimit dhe për të gjithë kabinetin zyrtar. Ditën e djeshme Ioannis Sharma, Kryetari i Gjykatës së Audituesve u betua si kryeministër në detyrë, me synimin për ta çuar Greqinë në zgjedhjet e dyta kombëtare të 25 qershorit

Pasi Mitsotakis dhe Tsipras refuzuan mandatin, presidenti vendosi që të krijohej qeveria teknike e cila do të jetë në fuqi deri më 25 qershor. Pas takimit gjysmëorësh të liderëve politikë, ku u ra dakord sërish për pamundësinë e formimit të një qeverie bashkëpunimi, Sakellaropoulou u takua me kryetarin e Gjykatës së Audituesve dhe i besoi atij mandatin për formimin e qeverisë së përkohshme.

PËRBËRJA:

Kryeministri: Ioannis Sarmas

Ministër i Shtetit: Vasilios Skouris

Ministria e Financave: Theodoros Pelagides

Ministria e Zhvillimit dhe Investimeve: Eleni Louri

Ministria e Punëve të Jashtme: Vasilios Kaskarelis

Ministria e Mbrojtjes: Alkiviadis Stephanis

Ministria e Arsimit dhe Feve: Christos Kittas

Ministria e Punës dhe Çështjeve Sociale: Patrina paparrigopoulou

Ministria e Shëndetësisë: Anastasia otanidou

Ministria e Mjedisit dhe Energjisë: Pantelis Kapros

Ministria e Mbrojtjes Civile: Charalampos Lalousis

Ministria e Kulturës dhe Sportit: Georgios KoumentakisMinistria e Drejtësisë: Philippos Spiropoulos

Ministria e Brendshme: Kalliopi Spanou

Ministria e Emigracionit dhe Azilit: Dhaniil Esdras

Ministria e Qeverisjes Dixhitale: Sokrat Katsikas

Ministria e Marinës dhe Politikës Ishullore: Theodoros Kliaris

Ministria e Zhvillimit Bujqësor dhe Ushqimor: Georgios Tsakiris

Ministria e Turizmit: Ioanna Dretta

Ministria e Krizës Klimaterike dhe Mbrojtjes Civile: Evangelos Tournas

Zëdhënësi i qeverisë: Ilias Siakantaris, gazetar i ERT (radiotelevizionit shtetëror të Greqisë)

zgjedhjet ne greqi 2023

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit