LIVE UPDATES
Bota

OBSH: Mbi 5000 raste të infektuar me linë e majmunëve në botë

Megjithëse numri i rasteve po rritet me shpejtësi, agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara nuk ka caktuar një datë që komiteti i saj i urgjencës për linë e majmunëve të mblidhet për një takim të dytë.

5 Korrik 2022, 15:26 Nga d.a.
OBSH: Mbi 5000 raste të infektuar me linë e majmunëve në
Lija e majmunit

GJENEVË- Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të martën se 5,322 raste të konfirmuara nga laboratori të lisë së majmunëve ishin raportuar tek ajo në shpërthimin aktual, 85 për qind e të cilave janë në Evropë.

Megjithëse numri i rasteve po rritet me shpejtësi, agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara nuk ka caktuar një datë që komiteti i saj i urgjencës për linë e majmunëve të mblidhet për një takim të dytë.

“Nga 1 janari deri më 30 qershor të këtij viti, ne kemi 5,322 raste të konfirmuara nga laboratori dhe një vdekje”, u tha gazetarëve në Gjenevë zëdhënësja e OBSH-së Fadela Chaib.

Numri është rritur me 56 për qind në tetë ditë. Shifra e mëparshme e dhënë nga OBSH, për periudhën deri më 22 qershor, ishte 3,413 raste. Një rritje e rasteve të lisë së majmunëve është raportuar që nga fillimi i majit jashtë vendeve të Afrikës Perëndimore dhe Qendrore, ku sëmundja ka qenë prej kohësh endemike. Chaib tha se infeksionet tani ishin raportuar në 53 vende.

“Tetëdhjetë e pesë për qind e rasteve janë në Evropë, e ndjekur nga rajoni i Afrikës, Amerika, Mesdheu Lindor dhe Paqësori”, tha ajo.

Sipas OBSH-së, shumica e infeksioneve të lisë së majmunëve deri më tani janë vërejtur tek meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj, në moshë të re dhe kryesisht në zonat urbane. Simptomat fillestare normale të lisë së majmunit përfshijnë temperaturë të lartë, ënjtje të nyjeve limfatike dhe skuqje të ngjashme me linë e dhenve.

Më 23 qershor, agjencia shëndetësore e OKB-së mblodhi një komitet urgjent ekspertësh për të vendosur nëse lija e majmunëve përbën një të ashtuquajtur Emergjencë të Shëndetit Publik të Shqetësimit Ndërkombëtar (PHEIC) - alarmi më i lartë që mund të japë OBSH.

Por shumica gjeti se situata nuk e kishte kaluar ende atë prag. Megjithatë, ata pranuan natyrën emergjente të shpërthimit dhe thanë se kontrollimi i përhapjes së tij të mëtejshme kërkonte përpjekje intensive për reagim. Komisioni mund të mblidhet në çdo kohë, në varësi të situatës në ndryshim.

Komiteti i urgjencës prej 16 anëtarësh i OBSH-së për linë e majmunëve kryesohet nga Jean-Marie Okwo-Bele nga Republika Demokratike e Kongos, i cili është një ish-drejtor i Departamentit të Vaksinave dhe Imunizimit të OBSH-së.

organizata botërore e shëndetësisë fadela chaib lija e majmunit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim