LIVE UPDATES
Bota

Raporti i Penatgonit ngre alarmin: Kina do të prodhojë 1500 koka bërthamore deri më 2035

Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu të shqetësuara nga ajo që një zyrtar i lartë i mbrojtjes e përshkroi si vendosjen e Kinës për "një normalitet të ri" të rritjes së aktivitetit ushtarak rreth ishullit pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan në gusht.

29 Nëntor 2022, 20:07 Nga I.A
Raporti i Penatgonit ngre alarmin: Kina do të prodhojë 1500 koka
Xi Jinping dhe Joe Biden

SHBA- Kina vazhdon të ndërtojë me shpejtësi rezervat e saj të kokave bërthamore, sipas raportit të fundit vjetor të Pentagonit për ushtrinë e Kinës që tani vlerëson se Kina mund të ketë deri në 1500 koka luftarake deri në vitin 2035. Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu të shqetësuara nga ajo që një zyrtar i lartë i mbrojtjes e përshkroi si vendosjen e Kinës për "një normalitet të ri" të rritjes së aktivitetit ushtarak rreth ishullit pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan në gusht.

I njohur zyrtarisht si "Zhvillimet ushtarake dhe të sigurisë që përfshijnë Republikën Popullore të Kinës", raporti vjetor i mandatuar nga Kongresi rikonfirmon vlerësimin e Strategjisë Kombëtare të Mbrojtjes se Kina "paraqet sfidën më të rëndësishme dhe sistematike për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe sistemin e lirë dhe të hapur ndërkombëtar. "

“Bazuar në linjat e trendit në raport, mendoj se mund të gjykojmë se PRC (Republika Popullore e Kinës) është kthyer gjithnjë e më shumë tek PLA (Ushtria Çlirimtare Popullore) si një lloj nga instrumentet kryesore të krijimit të shtetit që dëshiron të përdorë. për të ndjekur interesat e saj. Dhe kjo ka implikime serioze për interesat e sigurisë së SHBA-së, interesat e aleatëve dhe partnerëve tanë, dhe për rendin e bazuar në rregulla ndërkombëtare më gjerësisht," tha gazetarëve një zyrtar i lartë i mbrojtjes në lidhje me raportin.

Raporti i Pentagonit të vitit të kaluar theksoi se Kina kishte vënë në lëvizje një rritje katërfish të arsenalit të saj të armëve bërthamore dhe parashikonte se mund të kishte 700 koka luftarake deri në vitin 2027 dhe ndoshta 1000 deri në vitin 2030. Raporti i ri i publikuar të martën përshkruan se Kina tani ka më shumë se 400 koka bërthamore dhe vazhdon me ngritjen e përshpejtuar të arsenalit të saj, duke parashikuar se ajo mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në vitin 2035. Edhe me rritjen dramatike të Kinës, arsenali i saj më i madh bërthamor do të vazhdojë të të jetë shumë më pak se stoku i deklaruar i Shteteve të Bashkuara prej 3750 kokash të afta për t'u vendosur nga qindra raketa me bazë tokësore dhe detare dhe një flotë bombarduesi strategjik.

shba kine

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!