LIVE UPDATES
Bota

Gjendet metal toksik në beberonat e bebeve, 24 mijë shishe tërhiqen nga tregu në SHBA

Baza e këtyre shisheve dhe kupave, të bëra nga Green Sprouts, mund të shkëputet dhe të ekspozojë një pikë lidhëse që përmban plumb, duke paraqitur një rrezik të mundshëm për fëmijët.

29 Nëntor 2022, 18:44 Nga I.A
Gjendet metal toksik në beberonat e bebeve, 24 mijë shishe
Beberon

SHBA- Dhjetëra mijëra gota dhe shishe bebesh prej çeliku inoks po tërhiqen për shkak të frikës se mund të helmojnë fëmijët. Baza e këtyre shisheve dhe kupave, të bëra nga Green Sprouts, mund të shkëputet dhe të ekspozojë një pikë lidhëse që përmban plumb, duke paraqitur një rrezik të mundshëm për fëmijët.

Nuk ka ende raporte për të lënduar, sipas Komisionit të Sigurisë së Produkteve të Konsumatorit në SHBA, por ka pasur shtatë raste në të cilat baza është thyer. Klientëve u kërkohet të aplikojnë për një rimbursim të plotë për shishet prej 14 deri në 19 dollarë që shiten në Target, Wholefoods dhe Amazon. Nivelet e larta të ekspozimit të plumbit tek fëmijët mund të shkaktojnë dëmtime të pakthyeshme të trurit, koma, konvulsione dhe madje edhe vdekje, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

“Fëmijët që i mbijetojnë helmimit të rëndë me plumb mund të mbeten me aftësi të kufizuara intelektuale dhe çrregullime të sjelljes”, thotë agjencia.

Ekspozimi ndaj plumbit tek fëmijët është shpesh i vështirë për t'u vëzhguar, pa simptoma të menjëhershme. Por nëse ka dyshime se një fëmijë është ekspozuar, atëherë prindërit duhet të flasin me ofruesin e kujdesit shëndetësor të fëmijës së tyre për marrjen e një testi gjaku. Plumbi është më i dëmshëm për fëmijët nën gjashtë vjeç, sepse trupi i tyre është ende në zhvillim.

Rreth 24,000 produkte të shitura në mbarë vendin janë prekur, tha në një njoftim kompania me bazë në Karolinën e Veriut Green Sprouts. Produktet e prekura përfshijnë një filxhan gjigant prej çeliku inoks, një filxhan gjigant prej çeliku inox me një kashtë dhe një shishe kashte prej çeliku inox. Shishet ishin me ngjyrë akua, jeshile, rozë ose detare, dhe me një kapacitet prej gjashtë ose tetë ons për rreth 14 deri në 19 dollarë. Pikat e saldimit që përmbajnë plumb që nxisin tërheqjen përdoren në shishe për të krijuar një vakum midis shtresave të brendshme dhe të jashtme.

beberone

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN