LIVE UPDATES
Bota

PUTIN PO KËRCËNON/ PARALAJMËRIMI: Në rast të një sulmi bërthamor, bëni TRE GJËRA

Në fakt, është publikuar një video me udhëzime se çfarë duhet bërë nëse një shpërthim bërthamor ndodh papritur, pa paralajmërim, brenda ose afër një qyteti. Është e vërtetë që gjatë gjithë luftës, pra “operacioneve speciale ushtarake” ruse në Ukrainë, u fol për një sulm të mundshëm bërthamor, por nuk pati panik.

24 Shtator 2022, 16:43 Nga k.m.
PUTIN PO KËRCËNON/ PARALAJMËRIMI: Në rast të një
Foto ilustruese

SHBA- Njujorkezët u befasuan kur Departamenti i Menaxhimit të Emergjencave të qytetit publikoi një njoftim të ri publik mbi gatishmërinë bërthamore (Nuclear Preparedness PSA). Edhe pse mundësia e një incidenti me armë bërthamore brenda dhe rreth qytetit të Nju Jorkut është shumë e ulët, është e rëndësishme që njujorkezët të dinë se çfarë masash paraprake duhet të marrin për të qëndruar të sigurt.

Në fakt, është publikuar një video me udhëzime se çfarë duhet bërë nëse një shpërthim bërthamor ndodh papritur, pa paralajmërim, brenda ose afër një qyteti. Është e vërtetë që gjatë gjithë luftës, pra “operacioneve speciale ushtarake” ruse në Ukrainë, u fol për një sulm të mundshëm bërthamor, por nuk pati panik.

Mirëpo, kohët e fundit gjërat janë bërë më intensive mes Rusisë dhe Ukrainës, sidomos pas kërcënimeve të Putin me armë bërthamore, ndaj ka tërhequr vëmendjen edhe videoja e Departamentit të Emergjencave të Nju Jorkut.

UDHËZIMET JANË KËTO:

HAPI I PARË: "Hyni brenda, shpejt." Ju, miqtë tuaj, familja juaj... hyni brenda. Qëndrimi në makinë nuk është një opsion. Duhet të hysh në ndërtesë dhe të largohesh nga dritarja”.

HAPI I DYTË: "Qëndroni brenda. Mbyllni të gjitha dyert dhe dritaret. A keni një bodrum? Shkoni atje. Nëse nuk keni një të tillë, shkoni sa më shumë në mes të ndërtesës. Nëse keni qenë jashtë pas shpërthimit, lahuni menjëherë."

HAPI I TRETË: “Ndiqni mediat për më shumë informacion”.

Edhe pse nuk është në video, rekomandohet të mos përdorni balsam për flokët tuaj sepse lidh materialin radioaktiv me flokët, duke i ndaluar të lahen. Në vend të kësaj, sugjerohet përdorimi i shumë sapunit dhe ujit. Pas shpërthimit, krijohet pluhur radioaktiv që mund të kontaminojë çdo gjë mbi të cilën bie, përfshirë flokët e njeriut. Nëse i mbijetojnë shpërthimit, njerëzit duhet të heqin shtresën e sipërme të veshjeve, e cila mund të heqë deri në 90 për qind të materialit radioaktiv. Ndaj dhe duhet të laheni sa më shpejt. 

Në zonën e ekspozuar ndaj pluhurit radioaktiv, duhet të shmangni aplikimin e produkteve kozmetike të yndyrshme ose ngjitëse në trup, si kremra për lëkurë ose kozmetikë dekorative - buzëkuq, shkëlqyes, etj... Këto produkte në fakt mund të përhapin pluhur radioaktiv.

psa nju jork lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE