LIVE UPDATES
Bota

Policia amerikane akuzohet për vrasjen me armë zjarri të Breonna Taylor

Punonjësja e spitalit, 26 vjeçe, u qëllua ndërsa oficerët hynë në banesë pak pas mesnate, ndërsa ajo ishte me të dashurin e saj, Kenneth Walker. Vdekja e saj shkaktoi protesta për padrejtësitë racore në mbarë vendin. Hetuesit federalë thonë se tre nga katër oficerët komplotuan për të falsifikuar urdhrin e arrestit që çoi në vdekjen e Taylor.

5 Gusht 2022, 14:30 Nga d.a.
Policia amerikane akuzohet për vrasjen me armë zjarri të Breonna
Breonna Taylor

SHBA- Katër oficerë policie amerikane janë arrestuar dhe akuzuar për vrasjen fatale të Breonna Taylor. Taylor u vra në shtëpinë e saj në Louisville, Kentucky, më 13 mars 2020 nga policia me rroba civile që po ekzekutonte një urdhër kërkimi "pa trokitje".

Sipas BBC, punonjësja e spitalit, 26 vjeçe, u qëllua ndërsa oficerët hynë në banesë pak pas mesnate, ndërsa ajo ishte me të dashurin e saj, Kenneth Walker. Vdekja e saj shkaktoi protesta për padrejtësitë racore në mbarë vendin. Hetuesit federalë thonë se tre nga katër oficerët komplotuan për të falsifikuar urdhrin e arrestit që çoi në vdekjen e Taylor.

Vetëm një oficer i përfshirë në bastisje, ish-detektivi i Louisville, Brett Hankison, ishte akuzuar më parë për rastin. Ai ishte i vetmi nga katër të paditurit të enjten që ishte i pranishëm në skenën e të shtënave ndaj Taylor. Hankison, i cili qëlloi 10 të shtëna gjatë bastisjes, u lirua nga një juri në fillim të këtij viti për rrezikimin e fqinjëve të zonjës Taylor kur disa nga plumbat që ai qëlloi hynë në shtëpinë e tyre.

Oficerët e tjerë të akuzuar nga Departamenti i Drejtësisë janë Joshua Jaynes, gjithashtu një oficer i shkarkuar dhe oficerët në shërbim Kelly Hanna Goodlett dhe Kyle Meany. Policia e Louisville thotë se po përpiqet të shkarkojë zotin Meany dhe zonjën Goodlett.

Aktakuza federale e shpallur nga Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland i akuzon të katërt për shkelje të të drejtave civile, konspiracion të paligjshëm, përdorim jokushtetues të forcës dhe pengim.

Meany dhe Jaynes dyshohet se kanë shkelur të drejtat civile të zonjës Taylor duke përgatitur një deklaratë të rreme me urdhër kërkimi. Zonja Goodlett dyshohet se komplotoi me zotin Jaynes për të falsifikuar urdhërin. Hankison akuzohet për shkelje të të drejtave civile pasi qëlloi me armën e tij të shërbimit në apartamentin e zonjës Taylor përmes një dritareje të mbuluar dhe derës xhami.

Vdekja e Taylor së bashku me atë të dy burrave me ngjyrë, George Floyd në Minesota dhe Ahmaud Arbery në Gjeorgji u thirr gjatë protestave kundër racizmit në të gjithë SHBA në verën e vitit 2020.

kenneth walker breonna taylor brett hankison

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE