LIVE UPDATES
Bota

Koreja e Veriut pretendon se është rikuperuar nga shpërthimi

Vendi njoftoi shpërthimin e tij të parë Covid në maj dhe që atëherë ka raportuar infeksione me ethe dhe vdekje. Por ka dyshime të përhapura mbi të dhënat, veçanërisht numrin e vdekjeve.

5 Gusht 2022, 14:15 Nga d.a
Koreja e Veriut pretendon se është rikuperuar nga shpërthimi
Koreja e Veriut

KOREA E VERIUT- Koreja e Veriut thotë se të gjithë ata që u sëmurën që kur vendi konfirmoi infeksionet e para Covid-19 janë shëruar. Të premten media shtetërore raportoi zero raste me ethe për të shtatën ditë radhazi. Koreja e Veriut u referohet pacientëve "ethe" dhe jo "Covid" për shkak të mungesës së pajisjeve të testimit.

Sipas BBC, vendi njoftoi shpërthimin e tij të parë Covid në maj dhe që atëherë ka raportuar infeksione me ethe dhe vdekje. Por ka dyshime të përhapura mbi të dhënat, veçanërisht numrin e vdekjeve.

"Asnjë rast i ri me ethe nuk u raportua gjatë javës së kaluar dhe të gjithë ata që marrin trajtim janë shëruar në të gjithë vendin," raportoi të premten Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA).

Koreja e Veriut ka hyrë në një fazë "stabiliteti", shtoi ajo, por vendi do të "dyfishojë përpjekjet për të ruajtur përsosmërinë në ekzekutimin e politikave shtetërore kundër epidemisë". Pheniani nuk ka konfirmuar se sa njerëz rezultuan pozitivë në testin për Covid.

Por media shtetërore tha se rreth 4.77 milionë pacientë me ethe janë shëruar plotësisht dhe 74 kanë vdekur që nga fundi i prillit, që është një shkallë vdekshmërie prej 0.002%, më e ulëta në botë. Shumë ekspertë e kanë të vështirë t'i besojnë këto statistika.

Koreja e Veriut ka një nga sistemet më të këqija të kujdesit shëndetësor në botë dhe nuk ka ilaçe apo vaksina për trajtimin e Covid-19, thonë ekspertët. Në të kundërt, Koreja e Jugut, e cila ka një sistem të avancuar të kujdesit shëndetësor dhe një popullsi shumë të vaksinuar, ka një shkallë të raportuar të vdekshmërisë nga Covid prej 0.12%, sipas të dhënave zyrtare.

Ministri i Unifikimit të Koresë së Jugut, Kwon Young-se, përgjegjës për çështjet ndërkoreane, këtë javë tha se kishte "çështje besueshmërie" me të dhënat, por Covid dukej "disi nën kontroll" në Veri.

koreja e veriut koronavirusi ne korene e veriut kwon young

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE