LIVE UPDATES
Bota

I vunë flakën magazinës në janar, arrestohen dy shqiptarët në Itali

Nuk kishte dyshime që zjarri ishte i qëllimshëm, i cili u zhvillua në mbrëmje, këtë e vërtetoi kontrolli teknik i Brigadës së Zjarrfikësve dhe analiza e vetë sistemit të vëzhgimit me video të kompanisë.

5 Gusht 2022, 13:42 Nga d.a.
I vunë flakën magazinës në janar, arrestohen dy
Magazina ne Itali

ITALI- Dy shtetas shqiptarë të moshës 35 dhe 37 vjeç u arrestuan nga karabinierët e Tenenza di Montemurlo me akuzën se ishin përgjegjës për zjarrvënien që goditi magazinën Mitumba Tex në via Ombrone në Oste më 17 janar. Flakët janë rritur shumë dhe kanë shkaktuar dëme të rënda në kompaninë që merret me riciklimin e veshjeve të përdorura.

Sipas mediave vendase, nuk kishte dyshime që zjarri ishte i qëllimshëm, i cili u zhvillua në mbrëmje, këtë e vërtetoi kontrolli teknik i Brigadës së Zjarrfikësve dhe analiza e vetë sistemit të vëzhgimit me video të kompanisë. Imazhet treguan një burrë duke u ngjitur mbi gardhin e kompanisë dhe më pas duke ikur kur shpërtheu flakët. Që në atë moment kishin nisur veprimet hetimore nga ushtarët e Tenenza di Montemurlo-s, të koordinuara nga Procura di Prato, të cilat çuan në arrestimin e dy shtetasve shqiptarë, njëri prej të cilëve banonte në Montemurlo dhe tjetri në Prato.

Karabinierët mbërritën tek ata duke studiuar me kujdes imazhet e vëzhgimit video të pranishme në zonën midis Montemurlo dhe Prato, marrjen e dëshmive dhe përfundimisht ka arritur të identifikojë makinën, e drejtuar nga një bashkëpunëtor, në bordin e së cilës zjarrvënësi do të kishte mbërritur në vendin e krimit. I pari që u identifikua ishte pikërisht bashkëpunëtori, pra shoqëruesi i zjarrvënësit, duke ardhur më në fund t'i jepte një emër edhe ekzekutuesit të materialit nëpërmjet hetimeve teknike dhe monitorimit të lëvizjeve të celularëve në përdorim nga dy personat.

Në mbrëmjen e ngjarjeve, autori material i zjarrvënies duhej të ishte mbyllur në arrest shtëpie në shtëpinë e tij në Prato. Vetë ai, i cili ndërkohë ishte arrestuar sërish për një tjetër shkak, u arrestua në burgun e Dogaisë me këtë masë të re paraburgimi, ndërsa për bashkëpunëtorin gjyqtari caktoi arrest shtëpie.

policia italiane arrestohen 2 shqiptar ne itali

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE