LIVE UPDATES
Bota

Po përpiqej të vidhte një shtëpi, i riu në Britani sulmohet nga një tufë pulëbardhash të zemëruara

Në gjykatë iu shfaq një video e zogjve të tërbuar që fluturonin lart në ajër dhe zbrisnin në McDonnell ndërsa ai provonte fatin duke thyer një dorezë të derës së pasme të shtëpisë.

10 Gusht 2022, 11:23 Nga d.a.
Po përpiqej të vidhte një shtëpi, i riu në Britani
Pulebardha

BRITANI- Një hajdut serial, gjatë vjedhjes së tij të fundit u pengua dhe u sulmua nga një tufë pulëbardhash të zemëruara. Casey McDonnell, 40 vjeç, po kalonte në majë të këmbëve nëpër një kopsht në Blackpool në orën 4:14 të mëngjesit, kur shqetësoi disa pulëbardha harengë që po përpiqeshin të pushonin në mëngjes.

Sipas Metro, në gjykatë iu shfaq një video e zogjve të tërbuar që fluturonin lart në ajër dhe zbrisnin në McDonnell ndërsa ai provonte fatin duke thyer një dorezë të derës së pasme të shtëpisë. Ai filloi të kapte panik me pamjen e pulëbardhave që vazhduan të nisnin një sulm të vazhdueshëm ajror.

McDonnell u largua nga skena i tmerruar, duke tundur krahët në një përpjekje të dëshpëruar për të mbrojtur fytyrën e tij nga sqepat e tyre. Detektivët thanë se pamjet e CCTV të pronarëve të shtëpisë i ndihmuan ata të identifikonin kriminelin, i cili u arrestua dhe u akuzua për tentativë vjedhjeje.

McDonnell, i cili ishte me leje nga burgu në kohën e veprës penale, doli para gjykatësve të hënën dhe u deklarua fajtor. Ai u burgos për 12 javë dhe duhet të paguajë 239 paund gjobë.

Gjykata dëgjoi se McDonnell ka një histori të gjatë kriminale, duke përfshirë dhjetëra vepra të mëparshme vjedhjesh. Është e paligjshme të plagosësh ose të vrasësh me dashje pulëbardha, ose të shkatërrosh foletë e tyre, pasi ato mbrohen sipas Aktit për jetën e egër dhe fshatin 1981.

Pulëbardhat e harengës ishin në 'telashe serioze' dhe në 'listën e kuqe' të shqetësimit të ruajtjes pas një rënie prej 74% të numrit të tyre që nga vitet 1970. Por qytetet bregdetare anembanë Britanisë së Madhe kanë raportuar një rritje shqetësuese të pulëbardhave që bien mbi kafshët shtëpiake dhe fëmijët.

casey mcdonnell

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'