LIVE UPDATES
Bota

Elon Musk shet 6.9 mld $ aksione të Tesla-s, do i përdorë në gjyqin me Twitter-n

CEO i Tesla u tërhoq nga një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter në korrik, por kompania ka nisur një proces gjyqësor duke kërkuar që ai të përfundojë marrëveshjen. Gjyqi do zhvillohet në Delaware në tetor.

10 Gusht 2022, 10:13 Nga k.m.
Elon Musk shet 6.9 mld $ aksione të Tesla-s, do i përdorë në
Elon Musk

SHBA- Elon Musk ka shitur 6.9 miliardë dollarë aksione të kompanisë "Tesla" pasi pranoi se mund t'i nevojiten fondet nëse humbet një betejë ligjore me Twitter dhe detyrohet të blejë platformën e mediave sociale. CEO i Tesla u tërhoq nga një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter në korrik, por kompania ka nisur një proces gjyqësor duke kërkuar që ai të përfundojë marrëveshjen. Gjyqi do zhvillohet në Delaware në tetor.

Musk ka dhënë më shumë se 30 miliardë dollarë nga paratë e tij për financimin e marrëveshjes. Por tani Musk, personi më i pasur në botë, shiti 8.5 miliardë dollarë aksione të Tesla-s në prill dhe atë kohë tha se nuk kishte planifikuar shitje të mëtejshme. 

Javën e kaluar Musk nisi një kundërpadi kundër Twitter, duke e akuzuar platformën për gabime të qëllimshme të numrit të llogarive në platformë. Twitter ka deklaruar vazhdimisht se numri i llogarive "spam" në shërbimin e tyre janë më pak se 5% e bazës së përdoruesve, që në total janë pak më pak se 238 milionë. 

Ndaj dhe Musk shiti rreth 6.92 milionë aksione Tesla midis 5 dhe 9 gushtit. Ai tani zotëron 155 milionë aksione Tesla ose pak më pak se 15% të prodhuesit të makinave elektrike. Shitjet e fundit do i sjellin të ardhura në rreth 32 miliardë dollarë më pak në vit. Megjithatë, Musk mbetet lehtësisht përpara Jeff Bezos si njeriu më i pasur në botë, pasi ky i fundit me një pasuri prej 250 miliardë dollarësh.

Aksionet e Tesla-s janë rritur gati 15% që kur prodhuesi i automjeteve raportoi fitime më të mira se sa pritej më 20 korrik, i ndihmuar gjithashtu nga projektligji i klimës i administratës Biden që, nëse miratohej, do të hiqte kufirin në kreditimin e taksave për automjetet elektrike. Musk gjithashtu paralajmëroi të martën se ai mund të hapte platformën e tij të mediave sociale. Kur u pyet nga një përdorues i Twitter-it nëse kishte menduar të krijonte platformën e tij nëse marrëveshja nuk mbyllej, ai u përgjigj: "X.com"./TheGuardian

elon musk twitter

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë