LIVE UPDATES
Bota

Analiza e CNN: Rusia u jep lirinë të burgosurve nëse luftojnë në Ukrainë

Kjo skenë po luhet në komunitetet e të dënuarve në të gjithë Rusinë. Me një ushtri të rregullt të dobësuar pas gati gjashtë muajsh të një pushtimi të përgjakshëm të Ukrainës, të ekzekutuar në mënyrë katastrofike dhe të përgjakshme, ka prova në rritje se Kremlini po bën zgjedhje të shëmtuara në luftën e tij të shëmtuar dhe po rekruton të burgosurit rusë për të luftuar.

10 Gusht 2022, 10:17 Nga d.a.
Analiza e CNN: Rusia u jep lirinë të burgosurve nëse
lufta ne Ukraine

Nga CNN

Premtimet për liri dhe pasuri u bëhen të dënuarve në qelitë e ngushta të burgut. Pasojnë telefonata të furishme mes të afërmve dhe të burgosurve që peshojnë ofertën. Pastaj të burgosurit zhduken, duke i lënë të dashurit e tyre të analizojnë raportet e të plagosurve që mbërrinin në spitale.

Kjo skenë po luhet në komunitetet e të dënuarve në të gjithë Rusinë. Me një ushtri të rregullt të dobësuar pas gati gjashtë muajsh të një pushtimi të përgjakshëm të Ukrainës, të ekzekutuar në mënyrë katastrofike dhe të përgjakshme, ka prova në rritje se Kremlini po bën zgjedhje të shëmtuara në luftën e tij të shëmtuar dhe po rekruton të burgosurit rusë për të luftuar.

Gjatë një hetimi njëmujor, CNN ka folur me të burgosurit e kapur në skemën më të re të rekrutimit të Rusisë, së bashku me të afërmit dhe miqtë e tyre. Aktivistët besojnë se qindra janë afruar në dhjetëra burgje anembanë Rusisë, nga vrasësit tek shkelësit e drogës. Disa madje janë marrë nga burgu ku mbahet një amerikan i profilit të lartë i burgosur në Rusi, Paul Whelan. Vëllai i tij David tha në një deklaratë në korrik se kishte dëgjuar se dhjetë vullnetarë ishin larguar nga IK17 në Mordovia për në vijën e frontit në Ukrainë.

Dhjetra mesazhe bisede mes të afërmve, të rishikuara nga CNN, detajojnë shpërblimet joshëse të ofruara për të luftuar në Ukrainë, ku rreziku i vdekjes është i lartë. Vlerësimet e fundit perëndimore sugjerojnë se deri në 75,000 trupa ruse janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i pushtimit (një pretendim që Kremlini e ka mohuar).

Një i burgosur foli për CNN nga qelia e tij e ngushtë e burgut, një mace që zvarritet nëpër shtretër marinari dhe një tifoz i shtrënguar në majë të një televizori të vjetër u përpoq të ftohte ajrin midis dritareve me hekura shumë. I burgosur për shumë vite për shkelje të drogës, ai foli në kushte anonimiteti duke përdorur një telefon inteligjent kontrabandë, mjaft i zakonshëm në sistemin e burgjeve të Rusisë, për të përshkruar kushtet e ofruara.

“Ata do të pranojnë vrasës, por jo përdhunues, pedofilë, ekstremistë apo terroristë. Amnisti ose falje për gjashtë muaj ofrohet. Dikush flet për 100,000 rubla në muaj, 200,000 të tjera. Gjithçka është ndryshe."-tha ai. Ai tha se oferta u bë kur burra të paidentifikuar, që besohet se ishin pjesë e një firme private kontraktori ushtarak, erdhën në burg në gjysmën e parë të korrikut dhe se pranimi në program do të çonte në dy javë trajnim në rajonin e Rostovit në Rusia jugore. Ndërsa ai kishte dy vjet shërbim në ushtri, ai tha se rekrutuesit nuk duket se insistonin në përvojën ushtarake.

“Në rastin tim, nëse është e vërtetë, atëherë unë jam për të”, tha i burgosuri. "Mund të bëjë një ndryshim të vërtetë për mua: të burgosesh për gati një dekadë, ose të ikësh pas gjashtë muajsh nëse je me fat. Por kjo është nëse je me fat. Unë thjesht dua të shkoj në shtëpi te fëmijët sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse ky opsion është i mundur, atëherë pse jo?"

I burgosuri tha se 50 të burgosur tashmë ishin përzgjedhur për rekrutim dhe ishin vendosur në karantinë në burg, por ai kishte dëgjuar se 400 kishin aplikuar. Aktivistët e të drejtave që punojnë në sistemin rus të burgjeve thanë se që nga fillimi i korrikut ata ishin përmbytur me raporte nga e gjithë Rusia nga të afërm të shqetësuar, të shqetësuar për fatin e të burgosurve të tyre.

"Në tre javët e fundit [në korrik], ka një valë shumë të madhe të këtij projekti për të rekrutuar mijëra të burgosur rusë dhe për t'i dërguar ata në luftë," tha Vladimir Osechkin, kreu i Gulagu.net, një grup për mbrojtjen e të burgosurve.

Osechkin tha se disave iu premtua një pagesë për familjet e tyre prej pesë milionë rubla (82,000 dollarë) nëse ata vdisnin, por të gjitha shpërblimet financiare mund të mos nderohen kurrë. “Nuk ka garanci, nuk ka kontratë reale. Është e paligjshme”, tha ai.

Disa nga të burgosurit dhe anëtarët e familjeve të tyre dukeshin të etur që rekrutimi të vazhdonte, tha Osechkin, duke i bërë jehonë përgjigjeve të disa familjeve të të burgosurve të parë nga CNN.

Osechkin spekuloi se të burgosurit u përdorën në mënyrë efektive si karrem, për të tërhequr zjarrin e pozicioneve ukrainase dhe për t'i mundësuar ushtrisë së rregullt ruse të sulmonte me saktësi. "Ata shkojnë së pari, dhe kur i sheh ushtria ukrainase, ata godasin. Pastaj ushtarët rusë shohin se ku janë ukrainasit dhe bombardojnë vendin".

CNN kontaktoi Ministrinë Ruse të Mbrojtjes dhe shërbimin e vuajtjes së dënimit (FSIN) për komente mbi pretendimet se të burgosurit po rekrutohen për të luftuar në Ukrainë. Asnjëri nuk u përgjigj. Ndërsa rekrutimi është në ditët e para, raportet e para kanë dalë në mesin e anëtarëve të familjeve të të burgosurve të plagosur të shtruar në spital në zonën separatiste të Luhansk, të mbështetur nga Rusia.

CNN ka parë mesazhe bisede të shkëmbyera midis të afërmve të të burgosurve që tashmë me sa duket janë dërguar në vijën e parë. Një grua tregon se si kontaktoi me burrin e saj, i cili shtrihej i plagosur në një spital të Luhansk. Gruaja tha se vetëm tre të burgosur nga njësia prej dhjetë anëtarësh e burrit të saj ishin ende gjallë. CNN është në dijeni të identitetit të të burgosurit të plagosur, por nuk ka mundur të konfirmojë shtrimin e tij në spital, pasi objektet mjekësore separatiste janë fshehur në fshehtësi.

Mesazhe të tjera midis të afërmve detajuan gjithashtu dëshpërimin e qetë të të burgosurve, të kapur në një sistem drejtësie rus, ku 99% e çështjeve të sjella në gjyq rezultojnë në dënim dhe korrupsioni rëndon rëndë mbi një sistem penal të mbingarkuar. Këtë muaj, një i burgosur i dërgoi mesazh vëllait të tij në WhatsApp për vendimin e tij për të shkuar.

Opsionet e fuqisë punëtore të Moskës janë zbehur gjatë më shumë se pesë muajve të pushtimit të ngathët dhe rraskapitës. Presidenti rus Vladimir Putin fillimisht deklaroi se asnjë rekrut nuk ishte vendosur në luftë, përpara se ministria e tij e mbrojtjes të pranonte se ata kishin tërhequr disa nga vijat e frontit pas vendosjes së tyre në një gabim të dukshëm. Kremlini ka thënë se nuk do të ketë mobilizim të përgjithshëm në Rusi, ndoshta nga frika se politika do të rezultonte jopopullore, veçanërisht nëse humbjet e përhapura në të gjithë popullsinë nuk do të ndryshonin ndjeshëm dinamikën e fushëbetejës.

Rekrutimi i burgjeve, thanë aktivistët dhe të burgosurit, është nën kujdesin e kontraktorit ushtarak privat Wagner, i cili nuk i nënshtrohet ndalimit të ushtrisë ruse për punësimin e të dënuarve. Të burgosurit nuk kanë ndarë asnjë kopje të kontratës së tyre me të afërmit apo aktivistët e tyre, kështu që kushtet e sakta apo punëdhënësi mbeten të paqarta. Wagner, i cili punon globalisht dhe drejtohet nga Yevgeny Prigozhin, një njeri i njohur si shefi i Putinit, është kontraktori ushtarak më i kudondodhur i Rusisë. Prigozhin mohon lidhjet me Wagner.

Mungesa e qartësisë, së bashku me heshtjen e të dashurve të tyre, vetëm sa shton ankthet e të afërmve. Oksana, gjysmë motra e një të burgosuri rus, të cilit i ishte ofruar dërgimi, tha se nëna e tij fillimisht kishte qenë e prirur të merrte pagën nga shërbimi i djalit të saj, por, pasi ai u zhduk nga aplikacionet e tyre të mesazheve, ishte pranë vetes me shqetësim.

"Ne e dimë se ai ishte në Oblastin e Rostovit," tha Oksana, duke shtuar se kishte pretenduar se ishte në një fabrikë të një burgu tjetër. "Ai i telefonoi asaj në një numër të ri WhatsApp më 10 korrik dhe i kërkoi asaj të dërgonte një kopje të pasaportës së saj në mënyrë që ajo të merrte pagën e tij," tha ajo. Kjo do të thoshte se kishte më pak gjasa që ai të ishte në burg, tha ajo, pasi pagat e një të burgosuri nga puna e burgut zakonisht paguhen në llogarinë e tyre.

“Jam në kontakt me shumë të afërm dhe të gjithë kanë të njëjtin skenar: Dërgo të dhënat e pasaportës. Asnjë kontakt”, tha ajo. "Këta janë pjesa më pak e mbrojtur e popullsisë. Putin tha se nuk do të dërgoheshin rekrutë, por ata u dërguan. Me të dënuarit, do të jetë shumë e vështirë të zbulohet se ata janë dërguar." Emri i Oksanës është ndryshuar për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Në fund të korrikut, nëna mori një mesazh nga një numër tjetër i ri, i shkruar familjarisht në rusishten e thyer të djalit të saj. Ai këmbënguli se ai ishte i shëndetshëm dhe në rregull, por nuk dha detaje për vendndodhjen e tij. Ka mbetur edhe pak kohë por po shkon shpejt”, ka shkruar ai. "Kur të mundem do t'ju telefonoj."

Nëna u telefonua më vonë nga një person që prezantohej si "kontabilist", i cili u zotua t'i sillte pagën e djalit të saj në para në dorë një javë më vonë.

lufta ukraine-rusi paul whelan vladimir osechkin

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive