LIVE UPDATES
Bota

Pas bastisjes së shtëpisë së Trump, republikanit Perry i sekuestrohet telefoni nga FBI

Perry njoftoi lëvizjen në një deklaratë të martën, duke thënë se "3 agjentë të FBI-së më vizituan dhe më kapën celularin" ndërsa ai po udhëtonte me familjen e tij.

10 Gusht 2022, 10:12 Nga d.a.
Pas bastisjes së shtëpisë së Trump, republikanit Perry i
Scott Perry

SHBA- Agjentët federalë të SHBA-së kanë sekuestruar telefonin celular të Përfaqësuesit Scott Perry (Pensilvania), tha ligjvënësi, duke e sulmuar agjencinë për "taktika të republikës së bananeve" në mes të një hetimi për garën presidenciale të vitit 2020.

Sipas mediave, Perry njoftoi lëvizjen në një deklaratë të martën, duke thënë se "3 agjentë të FBI-së më vizituan dhe më kapën celularin" ndërsa ai po udhëtonte me familjen e tij.

"Ata nuk bënë asnjë përpjekje për të kontaktuar avokatin tim, i cili do të kishte bërë marrëveshje që ata të kishin telefonin tim nëse kjo ishte dëshira e tyre. Jam i indinjuar, megjithëse jo i befasuar, që FBI nën drejtimin e Merrick DD e Garland, do të kapte telefonin e një anëtari të Kongresit në detyrë," tha Perry.

FBI ekzekutoi një urdhër kërkimi kundër Perry-t menjëherë pasi kreu një bastisje në resortin Mar-a-Lago të Trump në Florida, thuhet si pjesë e një hetimi për trajtimin e dokumenteve presidenciale nga Trump, duke përfshirë materiale të klasifikuara, të cilat mund të jenë sjellë në Palm Beach. objekti.

Sipas një burimi të cituar nga CNN, telefoni i Perry-t u "imazhua" nga agjentë federalë dhe iu kthye atij më vonë të martën, duke vënë në dukje se autoriteteve do t'u duhej një urdhër i dytë për të hyrë në përmbajtjen e pajisjes.

Telefoni im përmban informacione për aktivitetet e mia legjislative dhe politike, dhe diskutimet personale/private me gruan, familjen, zgjedhësit dhe miqtë e mi. Asnjë nga këto nuk është punë e qeverisë."-shtoi ai.

Ndërsa mbetet e paqartë nëse të dy hetimet janë të lidhura dhe FBI-ja nuk ka ofruar një arsye për urdhrin e kërkimit, ish-zyrtarë të lartë të Departamentit të Drejtësisë kanë dëshmuar se Perry ka luajtur "një rol të rëndësishëm" në përpjekjet për të vendosur aleatin e Trump, Jeffrey Clark si avokat menjëherë pas garës 2020, me shpresën se ai do të mbështeste pretendimet e presidentit të atëhershëm për mashtrim masiv zgjedhor. 

scott perry fbi kontrollon shtepine e trump jeffrey clark

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë