LIVE UPDATES
Bota

Petkoviç: Nuk do e njohim kurrë Kosovën, por duhet të mendojmë për serbët në veri

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë, Petar Petkoviç, thekson se Perëndimi dëshiron një zgjidhje sa më të shpejtë të çështjes së Kosovës, aq më tepër që çështja shihet në kontekstin e luftës në Ukrainë.

12 Shtator 2022, 11:52 Nga d.a.
Petkoviç: Nuk do e njohim kurrë Kosovën, por duhet të
Petkovic

SERBI- Pas vizitës së të dërguarit të posaçëm të BE-së Miroslav Lajçak dhe të dërguarve të rinj të Berlinit dhe Parisit, presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se Serbisë është bërë dëm kolateral i konflikteve të mëdha dhe se ka marrë propozimin për një kornizë të re për bisedimet në Bruksel. 

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë, Petar Petkoviç, thekson se Perëndimi dëshiron një zgjidhje sa më të shpejtë të çështjes së Kosovës, aq më tepër që çështja shihet në kontekstin e luftës në Ukrainë.

Petar Petkoviç, duke folur në RTS theksoi se takimi mes Vuçiçit dhe të dërguarve të Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz ishte i vështirë dhe se Serbia po lufton për të ruajtur paqen dhe stabilitetin. Serbia, shtoi ai, kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por duhet të mendojnë për popullsinë serbe që jetojnë atje.

Kjo është një shkelje e qartë e së drejtës ndërkombëtare dhe presidenti Vuçiq do të flasë për këtë në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Të gjithë tani po flasin për shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës, dhe pikërisht kjo ka ndodhur me Serbinë në lidhje me Kosovën,” tha Petkoviç dhe shtoi se Serbia pritet të vendosë se në cilën anë të perdes do të jetë.

Ai thekson se situata në Republikën e Kosovës nuk është aspak e thjeshtë, duke pasur parasysh se 31 tetori, të cilin kryeminsitri Albin Kurti e caktoi si afat për riregjistrimin e automjeteve, po afron.

Me lëvizje të njëanshme ai po mundohet t’ia mjerë jetën popullit tonë në Kosovë, të destabilizojë situatën dhe të bëjë presion mbi presidentin Vuçiq dhe Beogradin”, tha Petkoviç.

Duke folur për rrethanat në të cilat Serbia e ka për detyrë, siç thotë ai, të luftojë për paqe dhe stabilitet, Petkoviç po ashtu ka theksuar se me ndërtimin e bazave ilegale në veri të Kosovës, Kurti dëshiron të fillojë okupimin e veriut të Kosovës.

Ndërtimi i bazave, shton ai, është në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit dhe të gjitha marrëveshjet e tjera, përfshirë atë ushtarako-teknike të nënshkruar me KFOR-in, sipas së cilës njësitë speciale të Kosovës mund të hyjnë në veri vetëm me pëlqimin paraprak të komandantit të KFOR-it dhe katër. kryetarët e komunave nga veriu.

Për propozimin për një kornizë të re për bisedimet në Bruksel, tha se bashkësia ndërkombëtare dëshiron një zgjidhje sa më të shpejtë të çështjes së Kosovës, në mënyrë që ta shohin realitetin nga këndvështrimi i tyre. pikëpamje, dhe gjithçka, thekson ai, është e rënduar edhe nga lufta në Ukrainë.

“Ata nuk mund të lejojnë asnjë konflikt të ri dhe trazira në tokën e Evropës. Presidenti Vuçiç ka paralajmëruar dhe ka folur vazhdimisht për këtë, ata duan të hedhin poshtë argumentet e përdorura nga Presidenti Vladimir Putin kur flet për precedentin e Kosovës, për njohjen e vendeve perëndimore. Kjo do të justifikonte veprimet e tij në Ukrainë. Prandaj presidenti Vuçiç thotë se Serbia është dëm kolateral i konflikteve mes të mëdhenjve dhe të fuqishmëve në botë. Sa më shumë të thuhet për Kosovën në kontekstin e luftës në Ukrainë, aq më keq është për ne”, tha Petkoviç.

dialogu kosove-serbi petar petkoviç

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve