LIVE UPDATES
Bota

Paralajmërimi i ekspertëve: Rritja e kostove të energjisë mund të kërcënojë të ardhmen e makinave elektrike

Rritja e çmimeve të energjisë elektrike, si dhe në kostot dhe disponueshmërinë e lëndëve të para, një mungesë kronike e pjesëve dhe një reduktim i gjerë i të ardhurave të disponueshme kanë një ndikim të konsiderueshëm në prodhimin dhe shitjet e makinave.

12 Shtator 2022, 11:22 Nga d.a.
Paralajmërimi i ekspertëve: Rritja e kostove të energjisë
makine elektronike

GJERMANI- Rritja e kostove të energjisë po kërcënon të ardhmen e makinës elektrike, kanë paralajmëruar bosët e industrisë në Gjermani.

Sipas Guardian, rritja e çmimeve të energjisë elektrike, si dhe në kostot dhe disponueshmërinë e lëndëve të para, një mungesë kronike e pjesëve dhe një reduktim i gjerë i të ardhurave të disponueshme kanë një ndikim të konsiderueshëm në prodhimin dhe shitjet e makinave.

Nëse trendi vazhdon, ekziston gjithashtu shqetësimi se do të ketë një efekt negativ tek investitorët të cilëve do t'u mungojnë stimujt për të ndërtuar objekte karikimi, duke i bërë makinat elektrike më pak tërheqëse sepse ato do të ishin më jopraktike, për t’u përdorur.

Deri kohët e fundit pronësia e makinave elektrike kishte fituar atraktivitet pasi kostoja e benzinës u rrit. Por që nga rritja e fundit e çmimeve të energjisë elektrike, në Gjermani me rreth një të tretën krahasuar me një vit më pare, diferenca e çmimeve është tkurrur.

Pronarët e makinave elektrike, qoftë duke i karikuar makinat e tyre në shtëpi apo përmes kontratave me operatorët e tarifimit, kanë parë rritje të çmimeve prej 10% ose më shumë. Priten rritje të mëtejshme të çmimeve, për shkak të faktit se çmimi i energjisë elektrike është i lidhur me atë të gazit, i cili është bërë gjithnjë e më i rrallë që kur Rusia mbylli furnizimet e saj me gaz në Gjermani pothuajse dy javë më parë.

Allego, një nga operatorët më të mëdhenj të stacioneve të karikimit në Gjermani, rriti çmimet e tij në fillim të këtij muaji nga 43 cent për kilovat orë në 47 cent. Karikimi ekspres, nëpërmjet një rryme të vazhdueshme, është rritur nga 65 në 70 cent për kilovat orë, ndërsa karikimi më i shpejtë, i ashtuquajturi ultra i shpejtë, është rritur nga 68 cent në 75 cent për kilovat orë.

Sipas ekonomistit të automobilave Stefan Bratzel, i cili është gjithashtu themelues i Qendrës për Menaxhimin e Automobilave zhvillimi është një kërcënim i menjëhershëm për industrinë.

Shpërthimi i çmimit të energjisë elektrike mund të përfundojë si një rrezik akut për tranzicionin e automjeteve dhe ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm për këtë. Nëse makinat elektrike bëhen më të shtrenjta për t'u përdorur, rritja e lëvizshmërisë elektrike rrezikon të shembet, sepse vështirë se dikush do të blejë një makinë elektrike," tha ai për mediat gjermane.

Ai dhe avokatë të tjerë të makinave elektrike tani po i bëjnë thirrje qeverisë gjermane që të sigurojë që çmimi i energjisë elektrike të mbetet nën çmimin e benzinës, që sipas tyre është vendimtare për të ardhmen e makinave elektrike.

Subvencionet shtetërore të makinave elektrike janë vendosur të përgjysmohen në 4,500 € nga viti 2023, ndërsa blerësit e hibridëve plug-in, të cilët aktualisht marrin një pagesë prej 6,750 € për to, nuk do të mbështeten më. Shuma e përgjithshme e parave në dispozicion do të kufizohet në 2.5 miliardë euro, të mjaftueshme për të mbuluar bonuset për vetëm 400,000 makina elektrike, më pak se 1% e makinave në rrugët gjermane.

Vëzhguesit e industrisë thonë se nuk besojnë se një reformë e BE-së, e cila është në skenë, e cila do të shkëputte çmimin e energjisë elektrike nga ajo e gazit, do të ndodhë mjaft shpejt.

Një sugjerim që mund të zbatohet relativisht shpejt do të ishte rritja e taksës së automjeteve për makinat me naftë dhe benzinë. Aktualisht makinat elektrike nuk janë të pranueshme për taksën e automjeteve. Ata janë gjithashtu në gjendje të përdorin korsi autobusësh dhe vende parkimi të padisponueshme për makinat jo elektrike.

Në Norvegji, ku qeveria ishte një adoptues i hershëm i stimulimit financiar të blerjeve të makinave elektrike dhe vendosjes së një rrjeti të gjerë karikimi, 64.5% e makinave të reja të regjistruara vitin e kaluar ishin automjete elektrike, duke e vendosur atë në krye të një liste të përpiluar nga Shoqata e Prodhuesit evropianë të automobilave.

stefan bratzel kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren