LIVE UPDATES
Bota

Zvicra zgjedh një vend pranë kufirit gjerman për ruajtjen e mbetjeve bërthamore

Pas gati 50 vitesh kërkimi për mënyrën më të mirë për të ruajtur mbetjet e saj radioaktive, Zvicra po përgatitet për "projektin e saj të shekullit", që përfshin varrosjen e karburantit bërthamor të shpenzuar thellë nën tokë në baltë.

12 Shtator 2022, 11:12 Nga d.a.
Zvicra zgjedh një vend pranë kufirit gjerman për ruajtjen e
reaktori

ZVICËR- Autoritetet zvicerane kanë përzgjedhur një vend në Zvicrën veriore jo shumë larg kufirit gjerman për të pritur një depo të thellë gjeologjike për ruajtjen e mbetjeve radioaktive.

Sipas Guardian, pas gati 50 vitesh kërkimi për mënyrën më të mirë për të ruajtur mbetjet e saj radioaktive, Zvicra po përgatitet për "projektin e saj të shekullit", që përfshin varrosjen e karburantit bërthamor të shpenzuar thellë nën tokë në baltë.

Organizata përgjegjëse për trajtimin e mbetjeve radioaktive të vendit tha të shtunën se kishte vendosur që rajoni Nördlich Lägern ishte më i miri nga tre vendet që kishte marrë në konsideratë për objektin e magazinimit nëntokësor.

"Zyrtarët zgjodhën Nördlich Lägern si vendin më të sigurt për një depo të thellë gjeologjike. Hetimet e gjera kanë treguar se Nördlich Lägern është vendi më i përshtatshëm dhe ka rezervat më të mëdha të sigurisë", tha Felix Glauser, një zëdhënës i Kooperativës Kombëtare për Asgjesimin e Mbetjeve Radioaktive (Nagra), në një email për AFP, duke konfirmuar një raport nga agjencia zvicerane e lajmeve Keystone.

Nagra ka informuar drejtpërdrejt popullsinë vendase dhe pritet të paraqesë propozimin e saj në qeverinë zvicerane të hënën, raportoi Keystone-ATS.

Qeveria zvicerane nuk do të marrë vendimin përfundimtar deri në vitin 2029, por kjo nuk ka gjasa të jetë fjala e fundit pasi çështja ndoshta do të shkojë në një referendum nën sistemin e demokracisë së drejtpërdrejtë të Zvicrës.

Termocentralet bërthamore zvicerane kanë pompuar mbetje radioaktive për më shumë se gjysmë shekulli. Pas aksidentit bërthamor të vitit 2011 në termocentralin e Fukushimës në Japoni, Zvicra vendosi të heqë gradualisht energjinë bërthamore: reaktorët e saj mund të vazhdojnë për aq kohë sa mbeten të sigurt. Për momentin, mbetjet po ruhen në një depo ndërmjetëse në Würenlingen, 15 km nga kufiri gjerman.

Me objektin e ri, Zvicra shpreson t'i bashkohet një klubi elitar të vendeve që i afrohen depozitave të thella gjeologjike. Deri më tani vetëm Finlanda ka ndërtuar një vend, në granit. Suedia dha dritën jeshile në janar për të ndërtuar vendin e saj për groposjen e karburantit bërthamor të shpenzuar në granit. Franca gjithashtu ka plane për të ruajtur mbetjet radioaktive nën tokë në argjilë.

Në Zvicër, 83,000 metra kub mbetje radioaktive të parashikuara, duke përfshirë disa mbetje me aktivitet të lartë, do të duhet të groposen. Ky vëllim korrespondon me një jetëgjatësi 60-vjeçare të funksionimit të termocentraleve bërthamore Beznau, Gosgen dhe Leibstadt, dhe 47 vitet që Muhleberg ishte në funksion përpara mbylljes në 2019.

Mbushja e varreve nëntokësore të mbetjeve bërthamore duhet të fillojë deri në vitin 2060, e ndjekur nga disa dekada monitorimi nga afër. Vendi do të mbyllej diku në shekullin e 22-të.

felix glauser depo mbetjesh radioaktive ne zvicer

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve