LIVE UPDATES
Bota

Nëse Kosova kushtëzohet me sistemin ETIAS, vizat nuk liberalizohen deri në vitin 2023

Dje në Bruksel ka zhvilluar takim Grupi Punues për Viza, takim në të cilin në rend ditë ka qenë rasti i liberalizimit të vizave për Kosovën ku është diskutuar edhe raporti i Komisionit Evropian për Kosovën, raport i cili edhe ka dhënë rekomandimin se Kosovës duhet t’i hiqet regjimi i vizave.

14 Tetor 2022, 21:34 Nga I.A
Nëse Kosova kushtëzohet me sistemin ETIAS, vizat nuk liberalizohen
Bruksel

KOSOVË- Nëse kushtëzohet liberalizimi i vizave me funksionalizimin e ETIAS, kosovarët s’do të mund të udhëtojnë vetëm me pasaportë në Zonën Schengen deri në nëntorin e vitit 2023. Nga Komisioni Evropian në një përgjigje për Gazetën Express kanë thënë se ky sistem aktualisht s’është në funksion dhe pritet të operacionalizohet në nëntorin e vitit 2023. Dje në Bruksel ka zhvilluar takim Grupi Punues për Viza, takim në të cilin në rend ditë ka qenë rasti i liberalizimit të vizave për Kosovën ku është diskutuar edhe raporti i Komisionit Evropian për Kosovën, raport i cili edhe ka dhënë rekomandimin se Kosovës duhet t’i hiqet regjimi i vizave.

Megjithatë pavarësisht kësaj, disa prej shteteve anëtare në krye me Francën, siç ka raportuar REL, kanë kushtëzuar heqjen e vizave me funksionalizimin e sisitemit ETIAS, sistem që shërben për regjistrim të personave të cilët futen në Zonën Schengen, shkruan Gazeta Express. Në një përgjigje ekskluzive për Gazetën Express nga Komisioni Evropian kanë thënë se sistemi ETIAS aktualisht nuk është funksional dhe se pritet që të jetë në punë në muajin nëntor të vitit 2023.

“ETIAS aktualisht nuk është operacional dhe nuk është duke mbledhur aplikime për autorizim udhëtimi aktualisht. ETIAS pritet që të jetë operacional në nëntorin e vitit 2023”, ka thënë për Gazetën Express Andrea Masini nga Komisioni Evropian.

Masini ka thënë se shërbimi ETIAS është propozuar në vitin 2016 për të forcuar kontrollet e sigurisë të personave që udhëtojnë pa regjim vizash dhe ka theksuar se në Zonën Schnegen futen shtetas nga rreth 60 vende. Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, pas zhvillimeve të djeshme në Bruksel dhe pas raportimeve për Francën si skeptike bashkë me Suedinë, Spanjën, Belgjikën dhe Holandën, ka pritur sot në Presidencë ambasadorin e Francës dhe diplomatë të disa prej shteteve skeptike që janë me detyrë në Prishtinë.

Marrë nga GazetaExpress

liberalizimi i vizave per kosoven etias

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN