LIVE UPDATES
Bota

"Gjithçka është për sigurinë tonë"/ Presidenti i El Salvador: Kemi mobilizuar 10 mijë trupa në periferi të kryeqytetit që drejtohet nga bandat

Operacioni është pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave pas një rritje të dhunës në fillim të këtij viti.

4 Dhjetor 2022, 14:34 Nga a.l
"Gjithçka është për sigurinë tonë"/
El Salvador

SHBA- Rreth 10,000 trupa kanë rrethuar qytetin e Soyapango në El Salvador si pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave, ka njoftuar presidenti Nayib Bukele. Të gjitha rrugët që të çojnë në qytet janë bllokuar dhe forcat speciale kanë kërkuar shtëpi për anëtarët e bandave. Oficerët gjithashtu kanë ndaluar të gjithë ata që përpiqen të largohen nga qyteti dhe kanë kontrolluar letrat e identitetit. Operacioni është pjesë e një goditjeje masive ndaj bandave pas një rritje të dhunës në fillim të këtij viti.

Soyapango është një nga qytetet më të mëdha të El Salvadorit dhe është shtëpia e më shumë se 290,000 njerëzve. Qyteti - i cili ndodhet vetëm 13 km (8 milje) në perëndim të kryeqytetit San Salvador - ka qenë prej kohësh i njohur si një qendër për aktivitetin e bandave. Njerëzit u kapën në goditjen e bandës së El Salvadorit, shkruan BBC. 

"Në këtë moment, komuna e Soyapango është e rrethuar plotësisht. Ekipet e nxjerrjes nga policia dhe ushtria kanë për detyrë të nxjerrin të gjithë anëtarët e bandës ende atje një nga një. Njerëzit e zakonshëm nuk kanë asgjë për t'u frikësuar dhe se goditja ishte pjesë e një operacioni kundër kriminelëve, jo kundër qytetarëve të ndershëm", shkroi Presidenti Bukele në Twitter. 

Imazhet e publikuara nga qeveria treguan trupa të armatosur rëndë të veshur me forca të blinduara dhe që mbanin pushkë sulmi jashtë qytetit.

Një banor, Guadalupe Perez, i tha agjencisë së lajmeve AFP se bastisja kishte ardhur si një surprizë e mirëpritur.

"Ata ju kontrollojnë dhe kërkojnë dokumentet tuaja të identitetit për të verifikuar se ku jetoni, por kjo është në rregull - gjithçka është për sigurinë tonë," tha 53-vjeçari.

Që kur Bukele shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në fund të marsit, më shumë se 58,000 njerëz janë burgosur nga autoritetet në vendin me 6.5 milionë banorë. Grupet e të drejtave kanë kritikuar natyrën e ashpër të goditjes, duke thënë se masat, të cilat lejojnë policinë të arrestojë të dyshuarit pa urdhër, kanë çuar në ndalime arbitrare. Por aleatët e zotit Bukele thonë se goditja është e nevojshme pasi një valë vrasjesh arriti kulmin me bandat që u fajësuan për 62 vrasje në një ditë të vetme më 26 mars. Një sondazh i kohëve të fundit i kryer nga Universiteti i Amerikës Qendrore (UCA) zbuloi se 75.9 për qind e banorëve të Salvadorit miratuan gjendjen e jashtëzakonshme./Dosja.al

el salvad mobilizohen 10 mije trupa

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN