LIVE UPDATES
Bota

Lufta Rusi-Ukrainë: Shtetet akuzojnë njëra-tjetrën për bombardimin e termocentralit më të madh bërthamor të Evropës

Lufta mes Rusisë dhe Ukrainks po ashpërsohet çdo ditë e më shumë. Dy shtetet akuzuan njëra-tjetrën për bombardimin e termocentralit më të madh bërthamor të Evropës.

6 Gusht 2022, 08:56 Nga s.s
Lufta Rusi-Ukrainë: Shtetet akuzojnë njëra-tjetrën për
Lufta Rusi-Ukrainë

RUSI- Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën për bombardimin e termocentralit më të madh bërthamor të Evropës, ndërsa luftimet u ndezën përsëri në rajonin kufitar vendimtar të Donbasit dhe tre anije të tjera u larguan nga portet që transportonin grurë ukrainas të bllokuar më parë.

Lufta- 1) Qyteti jugor i vijës së parë të Ukrainës, Mykolaiv, do të vendosë një shtetrrethim jashtëzakonisht të gjatë nga e premtja vonë deri të hënën herët në mëngjes, ndërsa autoritetet përpiqen të kapin njerëzit që bashkëpunojnë me Rusinë, tha guvernatori i rajonit, raporton Reuters.

2) Paketa tjetër e armëve për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara pritej të ishte 1 miliard dollarë dhe përfshin municione për armë me rreze të gjatë dhe automjete të blinduara të transportit mjekësor, i thanë Reuters burime të informuara për këtë çështje.

Ekonomia dhe Diplomacia- 1) Tre anije që transportonin gjithsej 58,041 ton misër janë autorizuar të largohen nga portet ukrainase si pjesë e një marrëveshjeje për të zhbllokuar eksportet e grurit, tha një grup që përbëhet nga personeli rus, ukrainas, turk dhe i OKB-së. 

2) Një ndihmës i presidentit turk tha se bota nuk mund t'i japë fund luftës në Ukrainë duke injoruar Moskën, duke thënë se "diplomacia dhe paqja duhet të mbizotërojnë".

3) Rusia i ka ndaluar investitorët nga të ashtuquajturat vende jomiqësore të shesin aksione në projekte energjetike dhe banka deri në fund të vitit, pjesë e përplasjes me Perëndimin për sanksionet e vendosura pas pushtimit.

4) Presidenti i SHBA Biden tha se administrata e tij po punonte shumë për të siguruar lirimin e yllit të basketbollit Brittney Griner, arrestimi i së cilës në Moskë një javë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt, e zhyti atë në vorbullën gjeopolitike që pasoi.

5) Rusia tha se ishte e gatshme të diskutonte një shkëmbim të burgosurish me Shtetet e Bashkuara privatisht.

6) Kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës Energoatom fajësoi Rusinë për dëmtimin në termocentralin Zaporizhzhia.

7) Ministria e Mbrojtjes e Rusisë akuzoi forcat ukrainase për granatimin e uzinës, duke thënë se një rrjedhje e rrezatimit ishte shmangur vetëm nga fati. 

8) Predhat goditën një linjë energjie të tensionit të lartë në termocentralin e pushtuar nga Rusia, duke nxitur operatorët të shkëputnin një reaktor pavarësisht se nuk u zbulua asnjë rrjedhje radioaktive. Fabrika ende drejtohet nga teknikë ukrainas.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave