LIVE UPDATES
Bota

VD- PANIK në Gaza, xhihadi islamik merr përgjegjësinë e sulmit, 100 raketa lëshohen mbi Izrael

Xhihadi Islamik mori përgjegjësinë për sulmin me raketa të mbrëmjes së sotme në pjesën jugore dhe qendrore të Izraelit nga Rripi i Gazës, pasi ushtria izraelite nisi operacionin ushtarak "Agimi" në të cilin u vranë të paktën 10 persona, përfshirë një nga komandantët e organizatës palestineze. 

6 Gusht 2022, 08:03 Nga k.m.
VD- PANIK në Gaza, xhihadi islamik merr përgjegjësinë e
Pamje nga luftimet

GAZA- Sot, qeveria izraelite lëshoi një paralajmërim për sulme të mundshme me raketa palestineze në qytetet izraelite. Deri më tani, nga sulmet më të fundit janë vrarë të paktën 8 persona, duke përfshirë një komandant të lartë të Xhihadit Islamik Palestinez, Tayser Jabari. Ushtria izraelite tha se kishte goditur objektiva në Gaza, pas disa ditësh tensionesh të shkaktuara nga arrestimi i udhëheqësit militant palestinez Basam al-Saadi.

Xhihadi Islamik mori përgjegjësinë për sulmin me raketa të mbrëmjes së sotme në pjesën jugore dhe qendrore të Izraelit nga Rripi i Gazës, pasi ushtria izraelite nisi operacionin ushtarak "Agimi" në të cilin u vranë të paktën 10 persona, përfshirë një nga komandantët e organizatës palestineze. 

Në fjalimin e tij të parë publik që nga nënshkrimi i fillimit të "Operacionit Agimi" në Gaza, kryeministri izraelit Yair Lapid tha se beteja do të zgjasë aq gjatë sa të jetë e nevojshme dhe se qeveria ka një politikë zero tolerance për çdo tentativë sulmi ndaj Izraelit nga Gaza.

Sipas tij, direktiva që morën forcat e sigurisë ishte e qartë: Izraeli nuk do të rrijë duarkryq kur të ketë nga ata që përpiqen të dëmtojnë civilët e tij.

"Në të njëjtën kohë, ne nuk do të pranojmë asnjë ultimatum në lidhje me operacionet e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit dhe Forcave të Sigurisë, përfshirë në fronte të tjera. Të gjithë ata që duhet të arrestohen do të arrestohen. Çdo përpjekje për të dëmtuar civilët apo ushtarët do të përballet me një përgjigje të ashpër,"-shtoi ai. 

Për ndërmjetësim, është ofruar pala egjiptiane, por deri më tani nuk ka asnjë njoftim se çfarë po ndodh në 'tavolinat diplomatike' të palëve, ndërsa të dhënat në terren nuk duken dhe aq të mira.

luftimet ne gaza gaza

Sondazh

Poll

Policia aksion në call Centre

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar