LIVE UPDATES
Bota

Rrëfimet rrëqethëse të ushtarëve rusë kanë zbuluar problemin më të madh të Kremlinit

Një grup ushtarësh rusë akuzuan komandantët e tyre se i burgosën në Ukrainën lindore për refuzimin e pjesëmarrjes në luftë.

6 Gusht 2022, 08:12 Nga s.s
Rrëfimet rrëqethëse të ushtarëve rusë kanë
Ushtar Rus

RUSI- Maxim Grebenyuk, një avokat me bazë në Moskë, tha se të paktën 4 ushtarë rusë kishin paraqitur ankesa me shkrim në komitetin hetimor, duke kërkuar dënim për eprorët që mbikëqyrnin ndalimin e tyre. Ai tha se ata tashmë kanë një listë me 70 ushtarë rusë që mbaheshin të burgosur, ku të ndaluar janë edhe 140 ushtarë të tjerë. Në një deklaratë me shkrim dërguar prokurorëve rusë më 1 gusht, një ushtar përshkroi se pasi refuzoi të kthehej në fushën e betejës, u burgos për më shumë se një javë në qeli të ndryshme në territorin e kontrolluar nga Rusia të Luhansk.

“Si rezultat, besoj, i gabimeve taktike dhe strategjike të komandantëve të mi dhe mospërfillja e plotë e tyre ndaj jetëve njerëzore, mora vendimin që të mos vazhdoj më me operacionin ushtarak”, tha Vladimir, një ushtar emri i të cilit është është ndryshuar me kërkesë të tij. Ai tha se u arrestua më 19 korrik dhe u vendos në një dhomë me hekura ku u mbajt pa ushqim me 25 ushtarë të tjerë nga njësia e tij, të cilët gjithashtu refuzuan të luftonin, raporton blic.rs.

Gjithashtu tha se ai u transferua në qytetin e Bryansk në Luhansk, ku u mbajt në një ish-shkollë që ishte shndërruar në një bazë ushtarake me rreth 80 ushtarë të tjerë nga njësi të ndryshme, të cilët në mënyrë të ngjashme refuzuan të vazhdonin të merrnin pjesë në luftë. Ai tha se ata ruheshin atje nga anëtarët e firmës private ushtarake Wagner, një organizatë famëkeqe e akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut teksa luftonte përkrah ushtrisë ruse në Ukrainë. Siç tha ai, gjatë gjithë asaj kohe nuk kanë marrë asnjë dokument që do të shpjegonte arsyen e arrestimit.

“Ushtarët e Wagnerit na thanë se minat ishin vendosur jashtë bazës ushtarake dhe se kushdo që do të përpiqej të arratisej do të konsiderohej armik dhe do të pushkatohej në vend. Ne hanim një vakt në ditë gjatë drekës. Nuk kishte higjienë elementare. Ne ishim të burgosur në mënyrë të paligjshme”, ka shkruar ushtari.

Arrestimi i ushtarëve, i cili u raportua për herë të parë javën e kaluar nga gazeta e pavarur investigative Insider, është dëshmi e mëtejshme se disa njësive ruse në Ukrainë, të cilët janë ende duke luftuar me konflikte të brendshme dhe mosmarrëveshje për luftën. Një numër i dokumenteve të gjykatës ruse zbuluan më parë se qindra ushtarë u pushuan nga puna pasi refuzuan të merrnin pjesë në pushtim. Por ankesat me shkrim janë testamentet e para zyrtare që hedhin dritë mbi dënimet më të ashpra me të cilat përballen ata që refuzojnë të luftojnë në Ukrainë.

Sipas një avokati Mihalil Benyas, Kremlini nuk ka shpallur zyrtarisht luftë me Ukrainën, që do të thotë se ushtarët me kontratë që zgjedhin të mos luftojnë mund të përballen me shkarkimin, por nuk mund të ndiqen penalisht ose të burgosen. Vladimiri tha se gjatë burgosjes së tij, komandantët ushtruan vazhdimisht presion mbi ushtarët, duke i kërkuar që të ndryshonin mendje dhe të ktheheshin në fushën e betejës. Inteligjenca perëndimore ka pohuar se Rusia së shpejti do të shterojë aftësitë e saj luftarake dhe do të detyrohet të ndalojë ofensivën e saj në Ukrainë. Rusia, e cila ka vendosur të mos shpallë një mobilizim të përgjithshëm, ka intensifikuar përpjekjet e saj për të rekrutuar ushtarë të rinj. 

rusi lufta ukraine-rusi moske

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila