LIVE UPDATES
Bota

Amnesty International akuzoi ushtrinë se po rrezikon civilët, Zelenskyy reagon ashpër: Po ndihmoni një shtet terrorist si Rusia

Gjatë fjalimit të tij të mbrëmjes, Zelenskiy akuzoi Amnesty për "selektivitet imoral" që ndihmon një shtet terrorist duke portretizuar viktimën dhe agresorin si të njëjtë dhe duke injoruar atë që agresori po bën. Zelenskiy tha se nuk mund të ketë qoftë edhe hipotetikisht asnjë kusht nën të cilin çdo sulm rus ndaj Ukrainës bëhet i justifikuar.

6 Gusht 2022, 08:41 Nga e.k
Amnesty International akuzoi ushtrinë se po rrezikon civilët,
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Një raport i Amnesty International që akuzon ushtrinë ukrainase për rrezikimin e civilëve ka tërhequr kritika nga diplomatët perëndimorë, përfshirë ambasadorët britanikë dhe amerikanë në Ukrainë, pasi presidenti i vendit, Volodymyr Zelenskiy, kritikoi ashpër raportin.

Raporti akuzoi ushtrinë ukrainase për rrezikimin e civilëve duke u pozicionuar në zonat e banuara, duke thënë se ushtarët nuk duhet të bazohen në shkolla boshe ose të ripërdorin ndërtesat civile në zonat urbane, pasi kjo do të thoshte se rusët do t'i synonin ata dhe civilët do të kapeshin në shkëmbim zjarri.

Por kritikët thonë se raporti u hulumtua dhe u përpilua dobët. Ata argumentojnë se raporti injoron realitetet e Ukrainës gjatë kohës së luftës dhe tërheq ekuivalencën morale midis Rusisë, agresorit, dhe Ukrainës , viktimës. Raporti është cituar gjerësisht nga media ruse e drejtuar nga Kremlini si një mënyrë për të evidentuar pretendimet e tyre të rreme se forcat ruse po ndjekin vetëm objektivat ushtarakë në Ukrainë.

Amnesty International qëndroi në pohimin e saj se Ukraina ka shkelur ligjin ndërkombëtar humanitar dhe tha se gjetjet e saj bazoheshin në provat e mbledhura gjatë hetimeve të gjera. Ndërsa theksoi se dënon pushtimin e Rusisë, ajo tha se do të raportonte shkeljet e Ukrainës kur t'i vëzhgonte ato.

“Kërkimet tona për shkeljet e ligjeve të luftës nga Rusia janë në vazhdim. Megjithatë,ne gjithashtu besojmë se është thelbësore të përgjigjemi në mënyrë të paanshme”, thuhet në një deklaratë. 

“Injorimi i shkeljeve të kryera nga secila palë në çdo konflikt nuk do të ishte raportim kuptimplotë për të drejtat e njeriut", thuhet më tej.

Shefja e operacioneve të Amnesty-së në Ukrainë, Oksana Pokalchuk, dha dorëheqjen nga posti i saj të premten në mbrëmje, një ditë pasi pretendoi se organizata injoroi shqetësimet e saj në lidhje me raportin.

Kritika ndaj konkluzioneve të organizatës u shpreh pothuajse menjëherë pas publikimit, nga zëvendësministrja e mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, akademikë dhe aktorë të shoqërisë civile. Maliar argumentoi në një konferencë shtypi në Kiev se sistemet ukrainase kundërajrore duhej të bazoheshin në qytete për të mbrojtur infrastrukturën civile dhe nëse forcat ukrainase do të bazoheshin vetëm jashtë vendbanimeve urbane, "forcat e armatosura ruse thjesht do të fshiheshin pa kundërshtarë".

Gjatë fjalimit të tij të mbrëmjes, Zelenskiy akuzoi Amnesty për "selektivitet imoral" që ndihmon një shtet terrorist duke portretizuar viktimën dhe agresorin si të njëjtë dhe duke injoruar atë që agresori po bën. Zelenskiy tha se nuk mund të ketë qoftë edhe hipotetikisht asnjë kusht nën të cilin çdo sulm rus ndaj Ukrainës bëhet i justifikuar.

Qindra ukrainas dolën gjithashtu në mediat sociale për të postuar pamje dhe histori të mizorive të kryera nga forcat ruse në Ukrainë gjatë gjashtë muajve të fundit, duke vënë në dukje faktin se ishte Rusia, jo Ukraina, ajo që po dëmtonte civilët në Ukrainë.

Në përgjigje, Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International, Agnès Callamard, u kundërpërgjigj, duke i përshkruar kritikat si një sulm ndaj hetimit të Amnesty nga "turmat dhe trollët e mediave sociale".

“Kjo quhet propagandë lufte, dezinformim, dezinformim. Kjo nuk do të dëmtojë paanshmërinë tonë dhe nuk do të ndryshojë faktet”, shkroi Callamard në Twitter.

Amnesty International akuzoi ushtrinë se po rrezikon civilët,

Kuleba u përgjigj duke thënë se Callamard duke e etiketuar atë si troll nuk do ta ndalonte atë të thoshte se "raporti shtrembëron realitetin, nxjerr një ekuivalencë morale të rreme midis agresorit dhe viktimës dhe rrit përpjekjet e Rusisë për dezinformim".

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova e mbajti raportin si provë se Ukraina po përdorte civilët si mburoja njerëzore.

Ambasadorët e SHBA dhe Britanisë së Madhe në Ukrainë bënë deklarata kritike ndaj përfundimeve të Amnesty. Ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar në Ukrainë, Melinda Simmons, shkroi në Twitter:

“Gjërat e vetme që rrezikojnë civilët ukrainas janë raketat dhe armët ruse dhe trupat plaçkitëse ruse. Ndalesa e plotë. Nëse Rusia ndalonte pushtimin e Ukrainës, nuk do të kishte asnjë rrezik.

volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave