LIVE UPDATES
Bota

Tensionet vazhdojnë- Kina vazhdon stërvitjen pranë Taivanit, në ishull merren masa

Ou Yang Li-hsing ishte nënkryetari i Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë Chung-Shan në pronësi ushtarake, por shkaku i vdekjes së tij nuk dihet.

6 Gusht 2022, 08:38 Nga k.m.
Tensionet vazhdojnë- Kina vazhdon stërvitjen pranë Taivanit,
Foto ilustruese

TAIPEI CITY- Disa grupe avionësh dhe anijesh kineze u zbuluan në ngushticën e Tajvanit, disa prej të cilave kaluan vijën e vendosur mes palëve. Ushtria e Tajvanit përdori anijet detare patrulluese dhe vendosi raketa në breg si përgjigje. Një zyrtar i Tajvanit, i cili ishte në krye të projekteve të ndryshme për prodhimin e raketave, u gjet i vdekur të shtunën në mëngjes në një dhomë hoteli.

Ou Yang Li-hsing ishte nënkryetari i Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë Chung-Shan në pronësi ushtarake, por shkaku i vdekjes së tij nuk dihet.

Ministrat e Jashtëm të SHBA-së, Australisë dhe Japonisë i kanë kërkuar Kinës që të ndërpresë menjëherë stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit. Në një deklaratë të përbashkët pas takimit në Phnom Penh, sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken dhe ministrat e jashtëm të Australisë dhe Japonisë, Penny Wong dhe Hayashi Yoshimasa, shprehen shqetësimin e tyre për veprimet e fundit të Republikës Popullore të Kinës që ndikojnë rëndë paqen dhe stabilitetin ndërkombëtar, duke përfshirë përdorimin e stërvitjeve ushtarake në shkallë të gjerë”. Ndërsa kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, tha se stërvitjet ushtarake kineze pranë Tajvanit, ishin një kërcënim për sigurinë rajonale.

Pekini njoftoi 4 ditë stërvitje që pritet të përfundojnë të dielën.

"Stërvitjet janë një problem serioz që ndikon në sigurinë tonë kombëtare dhe sigurinë e qytetarëve tanë,”- u tha Kishida-gazetarëve. Ndërsa Koreja e Veriut e ka denoncuar Nancy Pelosin si “shkatërruesen më të keqe të paqes dhe stabilitetit ndërkombëtar”, pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve shprehu angazhimin e saj gjatë një vizite në Korenë e Jugut për të arritur denuklearizimin e Veriut. Por gjithashtu shkaktoi trazira në udhëtimin e saj në Tajvan.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për ndryshimet klimatike, John Kerry, tha se vendimi i Kinës për të pezulluar bisedimet dypalëshe për ndryshimet klimatike me SHBA-në nuk e dënon Uashingtonin, por dënon botën./CNN

taivan stervitja e kines

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit