LIVE UPDATES
Bota

Kovaçevski takohet me Erdogan, fokusi i bisedime marrëdhëniet ekonomike dhe mbrojtja

Kovaçevski shprehu kënaqësinë e tij për faktin se dy vendet ndajnë të njëjtat synime për sigurinë dhe stabilitetin në rajon, për të cilat faktorë kyç janë marrëdhëniet e mira fqinjësore dhe bashkëpunimi rajonal.

13 Qershor 2022, 19:30 Nga d.a
Kovaçevski takohet me Erdogan, fokusi i bisedime marrëdhëniet
Kovaçevski dhe Erdogan

TURQI- Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka pritur në një takim sot në Stamboll kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, gjatë të cilit ata theksuan marrëdhëniet tradicionalisht të mira dhe miqësore midis dy vendeve.

Sipas Protothemës, Kovaçevski shprehu kënaqësinë e tij për faktin se dy vendet ndajnë të njëjtat synime për sigurinë dhe stabilitetin në rajon, për të cilat faktorë kyç janë marrëdhëniet e mira fqinjësore dhe bashkëpunimi rajonal.

Shkëmbimet tregtare të Maqedonisë së Veriut me Turqinë po zgjerohen vazhdimisht dhe nga pozita e 8-të e zënë nga kjo e fundit në vitin 2020, tremujori i parë i vitit 2022 zuri vendin e 6-të në listën e partnerëve më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut. Sa i përket vendeve me më shumë investime të huaja në Maqedoninë e Veriut, Turqia është në vendin e 5-të. 

Nga ana e tij, Dimitar Kovachevsky falënderoi Rexhep Tajip Erdoganin për mbështetjen e Turqisë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, e cila për sa i përket situatës aktuale gjeopolitike, me sulmin ushtarak rus ndaj Ukrainës u tregua shumë e mirë për sigurinë e vendit dhe rajonit.

Erdogan dhe Kovaçevski theksuan gjithashtu se Maqedonia e Veriut dhe Turqia vazhdojnë bashkëpunimin jashtëzakonisht të mirë ndërmjet Ministrive të Mbrojtjes të dy vendeve për modernizimin e Forcave të Armatosura të Maqedonisë së Veriut, në fushën e trajnimit ushtarak, si dhe pjesëmarrjen e përbashkët në operacionet paqeruajtëse.

Kovaçevski e ftoi presidentin turk që të vizitojë Maqedoninë e Veriut, si vazhdim i të gjitha vizitave të tjera të nivelit të lartë, dhe të inkurajojë planet e shumta të ndërmarra për të forcuar më tej marrëdhëniet midis dy vendeve.

dimitar kovaçevski ne turqi rexhep tajip erdogan

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre