LIVE UPDATES
Bota

Inxhinieri i Google thotë se sistemi Lamda AI mund të ketë ndjenjat dhe dëshirat e tij

Google thotë se Modeli i Gjuhës për Aplikacionet e Dialogut (Lamda) është një teknologji përparimtare që mund të përfshihet në biseda me rrjedhë të lirë. Por inxhinieri Blake Lemoine beson se pas aftësive mbresëlënëse verbale të Lamda mund të qëndrojë edhe një mendje e ndjeshme.

13 Qershor 2022, 19:22 Nga d.a
Inxhinieri i Google thotë se sistemi Lamda AI mund të ketë
Foto ilustruese

SHBA- Një inxhinier i Google thotë se një nga sistemet e inteligjencës artificiale (AI) të firmës mund të ketë ndjenjat e veta dhe thotë se "dëshirat" e tij duhet të respektohen.

Sipas BBC, Google thotë se Modeli i Gjuhës për Aplikacionet e Dialogut (Lamda) është një teknologji përparimtare që mund të përfshihet në biseda me rrjedhë të lirë. Por inxhinieri Blake Lemoine beson se pas aftësive mbresëlënëse verbale të Lamda mund të qëndrojë edhe një mendje e ndjeshme. Google i hedh poshtë pretendimet, duke thënë se nuk ka asgjë për t'i mbështetur ato.

Brian Gabriel, një zëdhënës i firmës, shkroi në një deklaratë se Lemoine u tha se nuk kishte prova që Lamda ishte e ndjeshme. 

Në një postim të veçantë në blog, Lemoine i bën thirrje Google që të njohë "dëshirat" e krijimit të tij duke përfshirë, shkruan ai, që të trajtohet si punonjës i Google dhe të kërkohet pëlqimi i tij përpara se të përdoret në eksperimente.

Nëse kompjuterët mund të jenë të ndjeshëm, ka qenë një temë debati midis filozofëve, psikologëve dhe shkencëtarëve të kompjuterave për dekada. Shumë e kanë kritikuar fort idenë se një sistem si Lamda mund të jetë i ndërgjegjshëm ose të ketë ndjenja.

Prof Erik Brynjolfsson, i Universitetit të Stanfordit, shkroi në Twitter se të pretendosh se sisteme si Lamda ishin të ndjeshme është ekuivalenti modern i qenit që dëgjoi një zë nga një gramafon dhe mendon se zotëria e tij ishte brenda.

blake lemoine google al

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve