LIVE UPDATES
Bota

Mbretëria e Bashkuar zbulon planet për të hequr disa pjesë të marrëveshjes së Brexit me BE-së

Britania dëshiron të ndryshojë Protokollin e Irlandës së Veriut për ta bërë më të lehtë qarkullimin e disa mallrave nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut. Por BE-ja e kundërshton masën, duke thënë se kthimi në marrëveshje shkel ligjin ndërkombëtar.

13 Qershor 2022, 19:06 Nga d.a
Mbretëria e Bashkuar zbulon planet për të hequr disa pjesë
Foto Ilustruese

MBRETËRIA E BASHKUAR- Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar planet për të hequr qafe pjesë të marrëveshjes pas Brexit që nënshkroi me BE-në në vitin 2020.

Sipas BBC, ajo dëshiron të ndryshojë Protokollin e Irlandës së Veriut për ta bërë më të lehtë qarkullimin e disa mallrave nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut. Por BE-ja e kundërshton masën, duke thënë se kthimi në marrëveshje shkel ligjin ndërkombëtar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e kundërshton këtë, duke argumentuar se ndryshimet do të nënkuptojnë që Mbretëria e Bashkuar të qëndrojë së bashku. Ndryshimet janë përcaktuar në Projektligjin e Protokollit të Irlandës së Veriut, për t'u debatuar dhe votuar nga Parlamenti.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se ishte një zgjidhje e arsyeshme dhe praktike për problemet me të cilat përballet Irlanda e Veriut dhe se Mbretëria e Bashkuar mund të bëjë përparim përmes negociatave vetëm nëse BE-ja është e gatshme të ndryshojë vetë protokollin.

"Për momentin ata nuk janë. Ne e kemi shumë të qartë se po veprojmë në përputhje me ligjin," tha ajo.

Qeveria tha se do të preferonte një "zgjidhje të negociuar" me BE që shmang nevojën që projektligji të bëhet ligj. Qeveria po premton të heqë dokumentet "e panevojshme" për kontrollet e mallrave dhe se bizneset në Irlandën e Veriut do të marrin të njëjtat lehtësime tatimore si ato në MB. Projektligji do të sigurojë gjithashtu që çdo mosmarrëveshje tregtare të zgjidhet nga "arbitrazhi i pavarur" dhe jo nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë.

marreveshja brexit

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve