LIVE UPDATES
Bota

Stoltengerg: Suedia ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm për të përmbushur kërkesat e Turqisë në NATO

Stoltenberg në një shtyp konferencë me kryeministren suedeze Magdalena Anderson tha se këto janë dy hapa të rëndësishëm në adresimin e shqetësimeve të ngritura nga Turqia, duke shtuar se ishte optimist se çështjet do të zgjidheshin sa më shpejt të jetë e mundur.

13 Qershor 2022, 19:11 Nga d.a
Stoltengerg: Suedia ka ndërmarrë hapa të
Magdalena Anderson dhe Jens Stoltenberg

SUEDI- Suedia ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm për të përmbushur kërkesat e Turqisë për aplikimin e saj për anëtarësim në NATO, tha të hënën Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg gjatë një vizite në Suedi.

"Unë e mirëpres faktin që Suedia ka filluar tashmë të ndryshojë legjislacionin e saj kundër terrorizmit dhe do të sigurojë që kuadri ligjor për eksportet e armëve të pasqyrojë statusin e saj të ardhshëm si anëtare e NATO-s me angazhime të reja ndaj aleatëve të saj," tha ai. 

Stoltenberg në një shtyp konferencë me kryeministren suedeze Magdalena Anderson tha se këto janë dy hapa të rëndësishëm në adresimin e shqetësimeve të ngritura nga Turqia, duke shtuar se ishte optimist se çështjet do të zgjidheshin sa më shpejt të jetë e mundur.

Ne duhet të adresojmë shqetësimet e sigurisë të të gjithë aleatëve Qëllimi është që të adresohen kundërshtimet e Turqisë ndaj anëtarësimit në NATO sa më shpejt të jetë e mundur dhe që Suedia dhe Finlanda të anëtarësohen në NATO sa më shpejt të jetë e mundur," tha ai.

Megjithatë, ai nuk vendosi një afat kohor të qartë, as për takimin e Aleancës më 28 qershor në Spanjë dhe as për zgjedhjet parlamentare të 11 shtatorit në Suedi. Të dy vendet kandidate, Suedia dhe Finlanda, janë ftuar të marrin pjesë.

Nga ana e saj, Anderson tha se vendi i saj i merr shumë seriozisht shqetësimet e Turqisë si dhe kundërshtimet e Ankarasë për çështjet e sigurisë.

"Ambicia jonë është t'i zgjidhim këto çështje."-tha ajo.

Pushtimi rus i Ukrainës detyroi Suedinë, por edhe Finlandën, në një ndryshim qëndrimi në lidhje me anëtarësimin në NATO. Stokholmi braktisi një periudhë të gjatë neutraliteti dhe nxitoi të deklaronte synimin e tij për t'u bashkuar me Aleancën e Atlantikut të Veriut, por u përplas me mosmarrëveshjen turke për të dy vendet. Presidenti tur Rexhep Taip Erdogan ka akuzuar të dy vendet për mbështetjen e luftëtarëve kurdë, të cilët Ankaraja i konsideron "terroristë".

jens stoltenberg ne suedi magdalena anderson suedia dhe finlanda ne nato

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve