LIVE UPDATES
Bota

FOTOT/ Vrasja e 22-vjeçares Mahsa Amini, protestat përhapen në të gjithë botën

The Guardian shkruan se demonstratat nën sloganin "Gratë, jeta, liria" po zhvillohen në shumë qytete të mëdha, duke përfshirë Romën, Cyrihun, Parisin, Londrën, Seulin, Auckland, Melburn, Sidnein, Stokholmin dhe Nju Jork.

1 Tetor 2022, 15:14 Nga I.A
FOTOT/ Vrasja e 22-vjeçares Mahsa Amini, protestat përhapen
Protestat

IRAN- Protestat në mbarë botën po mbahen në solidaritet me kryengritjen në rritje në Iran duke kërkuar liri më të madhe dhe duke protestuar kundër vdekjes së Mahsa Amini pas arrestimit të saj nga policia morale iraniane. The Guardian shkruan se demonstratat nën sloganin "Gratë, jeta, liria" po zhvillohen në shumë qytete të mëdha, duke përfshirë Romën, Cyrihun, Parisin, Londrën, Seulin, Auckland, Melburn, Sidnein, Stokholmin dhe Nju Jork.

Përpjekjet ishin duke u zhvilluar edhe brenda Iranit të shtunën për të nisur një grevë kombëtare, kryesisht në qytetet kurde të vendit, si dhe për mospagesën e taksave ndaj qeverisë. Zemërimi i publikut u ndez pasi Amini, një grua kurde 22-vjeçare, vdiq në paraburgim më 16 shtator, tre ditë pas arrestimit të saj për shkeljen e dyshuar të rregullave të rrepta të Iranit për gratë për mbajtjen e shamive të kokës dhe veshjeve modeste.

Pas ndoshta incidentit të vetëm më të dhunshëm të protestave, zyrtarët e sigurisë po pretendonin se siguria ishte rivendosur në qytetin e Zahedan, në provincën Sistan dhe Baluchistan të Iranit lindor, ku policia kishte qëlluar mbi civilët gjatë lutjeve të së premtes. Rreth 40 persona raportohen të vdekur pasi protestat u ndezën nga tregimet se një polic kishte përdhunuar një grua.

Spitalet lokale u përmbytën me njerëz të plagosur dhe një stacion policie u dogj në trazira që vazhduan gjatë natës. Komandanti i njësisë së inteligjencës lokale të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) u vra, konfirmuan burime zyrtare të qeverisë iraniane. Videot në mediat sociale treguan makinat e zjarrit të djegura, stacionet e autobusëve dhe bankat. Qeveria pretendoi se trazirat, përfshirë të shtënat nga turma, ishin të orkestruara nga grupet terroriste, por protestuesit thanë se policia po qëllonte në turmat në lutje.

protesta ne iran mahsa amini

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve