LIVE UPDATES
Bota

Liz Truss përballet me 'besnikët e partisë' pas një jave katastrofike, konservatorët: Do humbasim në zgjedhjet e ardhshme

Ajo përfundoi me takimin e saj me parashikuesin e pavarur financiar të Mbretërisë së Bashkuar dhe që iu desh të shpjegonte veten pas një jave kaosi ekonomik.

1 Tetor 2022, 15:28 Nga I.A
Liz Truss përballet me 'besnikët e partisë' pas
Liz Truss

ANGLI- Java e parë e plotë e Liz Truss si kryeministre britanike nuk ka qenë e lehtë. Filloi me rënien e paundit në nivelin më të ulët në dekada pas mini-buxhetit të qeverisë së saj të premten e kaluar. CNN shkruan se ajo përfundoi me takimin e saj me parashikuesin e pavarur financiar të Mbretërisë së Bashkuar dhe që iu desh të shpjegonte veten pas një jave kaosi ekonomik. Këtë fundjavë, ajo do të udhëtojë në Birmingham për të marrë pjesë në konferencën vjetore të partisë së saj Konservatore, një takim që mund të bëhet një moment përcaktues në kryesinë e saj.

Partia e saj është e ndarë ashpër. Që kur u bë lidere, vlerësimet e sondazheve kanë rënë më poshtë se sa ishin edhe nën udhëheqjen e Boris Johnson. Anëtarët konservatorë të Parlamentit kanë frikë se kombinimi i shkurtimeve të taksave së bashku me shpenzimet e mëdha publike për të ndihmuar njerëzit të përballen me faturat e energjisë, rritja e inflacionit, rritja e normave të interesit dhe rënia e paundit do ta bëjnë të pamundur fitoren në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme.

Edhe mbështetësit e saj privatisht thonë se ndërsa mbështesin uljen e taksave të saj, komunikimi ka qenë i tmerrshëm dhe kanë frikë se ajo nuk mund të shërohet kurrë nga fillimi i saj katastrofik. Shumë po e krahasojnë atë me të Mërkurën e Zezë në 1992, kur stërlina u rrëzua aq sa MB-ja duhej të tërhiqej nga Mekanizmi Evropian i Kursit të Këmbimit. Kryeministri i atëhershëm John Major nuk u ngrit kurrë nga kriza dhe megjithë një rimëkëmbje ekonomike, humbi zgjedhjet e ardhshme në 1997.

Tani për tani, askush nuk pret që qeveria të ndryshojë politikën e saj. “Ata janë të mbërthyer me këtë. Gjëja me politikën radikale që lëkundet besimin e tregut është se kthesa në drejtim të kundërt krijon edhe më shumë paqëndrueshmëri dhe nuk do të rivendosë besimin në treg”, thotë një deputet konservator.

Përtej asaj se si mund të duket një kthesë për ata jashtë, arsyeja më e rëndësishme që Truss ka të ngjarë të qëndrojë në armët e saj është se ajo sinqerisht beson se plani i saj ekonomik është gjëja e duhur për Britaninë. Mbështetësit e saj argumentojnë se Britania e Madhe ka pasur rritje anemike prej vitesh. Ata besojnë se një sistem tatimor më konkurrues dhe një sistem i ri rregullator është mënyra më e mirë për të inkurajuar investimet, për të krijuar vende pune dhe për të rritur ekonominë.

liz truss

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve