LIVE UPDATES
Bota

Tërmeti i fuqishëm në Afganistan shkaktoi krizë ekonomike dhe humanitare, 2000 shtëpi të shkatëruara

Janë shkatërruar rreth 2000 shtëpi, disa njerëz e kaluan natën duke fjetur në strehimore të improvizuara në natyrë

23 Qershor 2022, 08:51 Nga d.d
Tërmeti i fuqishëm në Afganistan shkaktoi krizë ekonomike
pamje nga termeti ne Afganistan

AFGANISTAN-Tërmeti i fuqishëm në Afganistan që vrau më shumë se 1000 persona, ishte një "goditje e madhe" për vendin pasi tashmë po përballen me një krizë të rënd ekonomike dhe humanitare.

Shumë shtëpi në zonat e tyre janë bërë me baltë, dru dhe materiale të tjera që dëmtohen nga motit dhe tërmeti, teksa tashmë janë shkatëruar plotësisht.

OKB-ja ka shpërndarë furnizime mjekësore dhe ka dërguar ekipe shëndetësore në Afganistan por paralajmëroi se nuk ka aftësi kërkimi dhe shpëtimi dhe se fqinjët rajonalë kanë pak kapacitet për të ndërhyrë.

Ekspertët dhe zyrtarët thonë se nevojat më urgjente të menjëhershme përfshijnë kujdesin mjekësor dhe transportin për të lënduarit, strehim dhe furnizim me ushqim, ujë dhe veshje.

Sipas CNN, janë shkatërruar rreth 2000 shtëpi, disa njerëz e kaluan natën duke fjetur në strehimore të improvizuara në natyrë, ndërsa shpëtimtarët kërkonin të mbijetuarit me elektrik dore.

Mjekët dhe stafi i urgjencës nga i gjithë vendi po mblidhen në vend, me ndihmën e disa agjencive ndërkombëtare si Organizata Botërore e Shëndetësisë. Qeveria talebane ka vendosur burime emergjence, duke përfshirë disa helikopterë dhe dhjetëra ambulanca, dhe ka ofruar kompensim për familjet e viktimave. Tërmeti ka komplikuar problemet që tashmë 'mundojnë' Afganistanin.

Kriza ekonomike është shfaqur prej vitesh, rezultat i konfliktit dhe thatësirës, ​​ajo u 'zhyt' në thellësi të reja pas marrjes së pushtetit nga Talibanët.

Miliona afganë janë pa punë, punonjësit e qeverisë nuk janë paguar dhe çmimi i ushqimit është rritur, me raporte të disa familjeve aq të dëshpëruara për të ngrënë saqë kanë përdorur për të shitur fëmijët e tyre.

Tërmeti me magnitudë 5.9 goditi orët e para të së mërkurës pranë qytetit Khost pranë kufirit me Pakistanin. Të paktën 1,500 njerëz janë raportuar të plagosur por zyrtarët paralajmërojnë se numri ka të ngjarë të rritet.

termeti ne afganistan

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS