LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Nënvariantet e reja të Covid-19 u shpëtojnë antitrupave nga vaksinimi dhe Omicron

Megjithatë, vaksinimi kundër Covid-19 pritet ende të ofrojë mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda dhe prodhuesit e vaksinave po punojnë në vaksina të përditësuara.

23 Qershor 2022, 07:48 Nga A.B
Studimi: Nënvariantet e reja të Covid-19 u shpëtojnë
Mjeke

SHBA- Nënvariantet e Omicron BA.4 dhe BA.5  u shpëtojnë përgjigjeve të antitrupave të njerëzve që kishin infeksion të mëparshëm Covid-19 dhe atyre që janë vaksinuar. CNN raporton se këto përfundime dolën pas të dhënave të reja nga studiuesit në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconessm të Shkollës Mjekësore të Harvardit.

Megjithatë, vaksinimi kundër Covid-19 pritet ende të ofrojë mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda dhe prodhuesit e vaksinave po punojnë në vaksina të përditësuara që mund të nxisin një përgjigje më të fortë imune kundër varianteve.

Nivelet e antitrupave neutralizues që shkakton një infeksion ose vaksinim i mëparshëm janë disa herë më të ulëta kundër nënvarianteve BA.4 dhe BA.5 krahasuar me koronavirusin origjinal, sipas hulumtimit të ri të botuar në Neë England Journal of Medicine të mërkurën.

"Ne vëzhguam reduktime 3-fish të titrave të antitrupave neutralizues të shkaktuar nga vaksinimi dhe infeksioni kundër BA4 dhe BA5 krahasuar me BA1 dhe BA2, të cilat tashmë janë dukshëm më të ulëta se variantet origjinale të COVID-19," Dr. Dan Barouch, një autor i punimit. dhe drejtori i Qendrës për Kërkimin e Virologjisë dhe Vaksinave në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconess në Boston, shkroi në një email për CNN.

"Të dhënat tona sugjerojnë se këto nënvariante të reja të Omicron ka të ngjarë të jenë në gjendje të çojnë në rritje të infeksioneve në popullatat me nivele të larta të imunitetit të vaksinave, si dhe imunitet natyror BA1 dhe BA2," shkroi Barouch. "Megjithatë, ka të ngjarë që imuniteti i vaksinës do të sigurojë ende mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda me BA4 dhe BA5."

Gjetjet e publikuara rishtazi i bëjnë jehonë kërkimeve të veçanta nga shkencëtarët në Universitetin e Kolumbisë.
Kohët e fundit ata zbuluan se viruset BA.4 dhe BA.5 kishin më shumë gjasa të shpëtonin nga antitrupat nga gjaku i të rriturve plotësisht të vaksinuar dhe të rritur në krahasim me nënvariantet e tjera të Omicron, duke rritur rrezikun e infeksioneve të përhapjes së vaksinës Covid-19.

covid-19 studim

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra