LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ BE sot do të vendos për statusin kandidat të Ukrainës, Zelenskyy: Rusia synon ta kthejë Donbasin në Mariupol 

Inteligjenca britanike parashikon se vrulli i Rusisë do të ngadalësohet gjatë muajve të ardhshëm

23 Qershor 2022, 08:43 Nga d.d
LUFTA/ BE sot do të vendos për statusin kandidat të
pamje nga lufta

UKRAINË-Lufta në Ukrainë sot ka hyrë në ditën e 120. Sulmet ruse me raketa janë shtuar në luftimet e tyre. Udhëheqësit e BE-së do të vendosin sot nëse do t'i japin Ukrainës statusin e kandidatit, pas një rekomandimi pozitiv nga Komisioni Evropian të premten e kaluar .

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, beson se forcat ruse po përpiqen të shkatërrojnë qytete në rajonin lindor të Donbasit në të njëjtën mënyrë që bënë në Mariupol.

Ngjarjet më të fundit të luftës

Një sulm raketor rus ka lënë të vdekur të paktën një person në Mykolaiv në jug të Ukrainës , sipas kryebashkiakut të tij, Oleksandr Senkevych. 

Guvernatori i Luhansk, Serhiy Haidai, tha dje se forcat ruse po lëviznin drejt Lysychansk, duke synuar ndërtesat e policisë, sigurimit shtetëror dhe prokurorëve.

Banorët dhe punëtorët në një termocentral bërthamor në Enerhodar, një qytet në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës, po rrëmbehen nga pushtuesit rusë, sipas kryebashkiakut të rajonit. 

Inteligjenca britanike parashikon se vrulli i Rusisë do të ngadalësohet gjatë muajve të ardhshëm. 

Udhëheqësit në samitin e ardhshëm të G7 në Gjermani do të shpallin masa të reja që synojnë presionin ndaj Rusisë si dhe angazhime të reja për të mbështetur sigurinë evropiane, ka thënë një zyrtar i lartë amerikan. 

Kremlini tha se sanksionet e BE-së që çuan Lituaninë të bllokonte tranzitin e disa mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit ishin "absolutisht të papranueshme”.

Ukraina ka minimizuar shanset për të arritur një marrëveshje me Rusinë që mund të lejojë dërgesat e bllokuara të drithërave të nisin lundrimin në Detin e Zi. 

Shefi i forcave të armatosura të Finlandës tha se vendi i tij ishte i përgatitur për një sulm rus dhe do të bënte rezistencë të ashpër në rast se do të ndodhte. 

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dje vizitoi Iranin. Ministria e Jashtme iraniane tha se vizita e Lavrov kishte për qëllim "zgjerimin e bashkëpunimit me rajonin euroaziatik dhe Kaukazin".

Evropa duhet të përgatitet menjëherë që Rusia të mbyllë të gjitha eksportet e gazit në rajon këtë dimër , sipas kreut të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol. 

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS