LIVE UPDATES
Bota

Analiza e The Times: Separatistët rusë në Donetsk kanë humbur 55% të luftëtarëve

Mbretëria e Bashkuar vlerësoi se separatistë rus në Donetsk kishin humbur 55 për qind të forcës së tyre.

23 Qershor 2022, 08:10 Nga j.c
Analiza e The Times: Separatistët rusë në Donetsk kanë
Foto ilustruese

UKRAINË- Inteligjenca amerikane ka njoftuar se separatistët rusë në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës kanë humbur më shumë se gjysmën e luftëtarëve të tyre. Republika e vetëshpallur Popullore e Donetskut (DPR) ka pranuar se 2,128 personel ushtarak janë vrarë dhe 8,897 janë plagosur që nga fillimi i vitit, tha Ministria e Mbrojtjes në Londër.

Duke analizuar shifrat, Mbretëria e Bashkuar vlerësoi se separatistë rus në Donetsk kishin humbur 55 për qind të forcës së tyre. Ndërkohë autoritetet ruse s’e kanë publikuar numrin e përgjithshëm të viktimave ushtarake në Ukrainë që nga 25 marsi.

Ukraina pretendon se Rusia ka humbur më shumë se 34,000 trupa të saj, duke e detyruar atë të tërheqë forcat rezervë dhe mercenarët. Sakaq analiza e Ministrisë së Mbrojtjes erdhi pasi Aiden Aslin, një burrë britanik i dënuar me vdekje nga një gjykatë me prokurë ruse për luftime në Ukrainë, iu tha se ekzekutimi i tij do të kryhej, sipas familjes së tij.

Zyrtarët thanë se nuk kishte pasur asnjë përpjekje nga zyrtarët britanikë për të negociuar në emër të tij. Aslin, i cili po mbahet në DPR, i tha familjes së tij në një telefonatë se “koha po mbaron”.

“Nuk ka fjalë, thjesht nuk ka fjalë, duhet të jetë makthi më i keq i të gjithëve që të kërcënosh një anëtar të familjes në këtë mënyrë”, tha për BBC-në Pamela Hall, gjyshja e Aslin.

Rusia kishte shumë gjasa të përgatitej të përpiqej të vendoste një numër të madh njësish rezervë në rajon, ku një betejë intensive artilerie po vazhdon. Nga të dyja palët, Ministria e Mbrojtjes tha se aftësia për të gjeneruar dhe vendosur njësi rezervë në front ndoshta po bëhej gjithnjë e më kritike për rezultatin e luftës.

Perëndimi po planifikon të trajnojë mijëra ukrainas të tjerë në mënyrë që ata të zëvendësojnë trupat e dëmtuar nga lufta që kanë luftuar që nga fillimi i konfliktit. Fokusi kryesor i Rusisë është tek fqinji Luhansk, pasi dështoi në përpjekjet e saj për të kryer një pushtim me shumë boshte.

Ukraina është detyruar të dërgojë përforcime në Severodonetsk , qyteti lindor në rajon, të cilin Moska thotë se e ka rrethuar. Midis 7,000 dhe 8,000 civilë janë ende të bllokuar, të fshehur, sepse është shumë e rrezikshme të largohesh, tha në një intervistë Oleksandr Stryuk, kryebashkiaku i Severodonetsk. Ndërsa vija e betejës kalonte nëpër pjesën e vjetër të qytetit, atëherë kjo pjesë tani është në rrënoja. Rusët po shkatërrojnë themelet e ndërtesave.

Zyrtarët ukrainas besojnë se java e ardhshme do të jetë vendimtare për përpjekjet ruse për të marrë nën kontroll qytetin, me raportet se udhëheqja ruse ka caktuar 26 qershorin si afatin përfundimtar për forcat e saj për të arritur në kufirin administrativ të rajonit të Luhanskut. Presidenti Zelensky tha në një fjalim mbrëmë se ndërsa Luhansk po dëshmohej më i vështiri për t’u mbrojtur, ushtria pushtuese po ushtronte gjithashtu presion serioz mbi Donetsk.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës