LIVE UPDATES
Bota

Ambasadori i Rusisë bën nderimet e tij në një memorial të Japonisë, Rusia përjashtohet nga ftesa

Ambasadori i Rusisë në Japoni bëri nderimet e tij në një memorial në Hiroshima të enjten duke thënë se donte të nënvizonte përpjekjet e Rusisë për të reduktuar armët bërthamore.

4 Gusht 2022, 22:40 Nga s.s
Ambasadori i Rusisë bën nderimet e tij në një memorial
Ambasadori Rus

JAPONI- Ambasadori i Rusisë në Japoni, Mikhail Yurievich Galuzin bëri nderimet e tij në një memorial në Hiroshima të enjten duke thënë se donte të nënvizonte përpjekjet e Rusisë për të reduktuar armët bërthamore dhe duke kritikuar një vendim për të mos e ftuar atë në një përkujtim të shtunën, njoftuan mediat. Hiroshima u bë qyteti i parë që pësoi një bombë atomike më 6 gusht 1945 dhe mban një ceremoni përkujtimore çdo vit në përvjetorin e sulmit amerikan që vrau më shumë se 140 mijë njerëz deri në fund të atij viti, duke ftuar rregullisht ambasadorë nga disa 100 vende për të marrë pjesë.

Por këtë vit, Rusia nuk u ftua për shkak të pushtimit të Ukrainës, tha një zyrtar i qytetit. Ambasadori i Rusisë në Japoni, Mikhail Galuzin, i shoqëruar nga rreth 20 punonjës të ambasadës, ofroi lule në një gur përkujtimor në Parkun e Paqes të qytetit, raportoi e përditshmja Asahi Shimbun. "Erdha për të treguar qëndrimin pozitiv të Rusisë ndaj reduktimit të armëve bërthamore," u citua të thoshte ai, duke shtuar se mungesa e një ftese për ceremoninë e së shtunës "e injoroi këtë".

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, dhe menjëherë pas kësaj, presidenti rus Vladimir Putin ngriti në mënyrë të pjerrët mundësinë e një sulmi bërthamor. "Ne nuk kemi ndërmend t'i përdorim ato. Kjo nuk u referua as drejtpërdrejt e as në mënyrë indirekte", citohet të ketë thënë Galuzin, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të largonin opinionin botëror nga "politikat e veta të papërgjegjshme", raporton Reuters.

Zyrtari i qytetit të Hiroshimës nuk ishte në gjendje të konfirmonte vizitën e Galuzin. Ambasada ruse nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të dërguar me email për koment. Ambasadori i Rusisë ka marrë pjesë në ceremoni disa vite dhe ka qëndruar larg të tjerëve, ashtu si ambasadorët e vendeve të tjera, tha zyrtari i qytetit. Ambasadori amerikan Rahm Emanuel do të marrë pjesë në ceremoninë e Hiroshimës, tha ambasada amerikane këtë javë, si dhe një në Nagasaki, e cila pësoi një bombë atomike nga ushtria amerikane më 9 gusht 1945.

 

japoni rusi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra