LIVE UPDATES
Bota

Gjukanoviç dorëzoi mocionin e mosbesimit, Abazoviç: Ata që filluan procedurën nuk do të mbijetojnë politikisht

Ai tha se nuk e di nëse Qeveria do t'i mbijetojë 19 gushtit, por se e di se disa nga personat që e kanë nisur procedurën nuk do ta mbijetojnë atë politikisht.

4 Gusht 2022, 21:33 Nga I.A
Gjukanoviç dorëzoi mocionin e mosbesimit, Abazoviç: Ata
Dritan Abazovic

MALI I ZI- Kryeministri malazez Dritan Abazovic në konferencën për media me rastin e 100 ditëve të Qeverisë tha se Marrëveshja Themelore është nënshkruar pa prezencën e mediave sepse KSHP ka kërkuar që ajo të bëhet në heshtje në rezidencën shtetërore. Ai theksoi se nuk e dinte që nënshkrimi do të bëhej më 3 gusht. Ai tha se nuk e di nëse Qeveria do t'i mbijetojë 19 gushtit, por se e di se disa nga personat që e kanë nisur procedurën nuk do ta mbijetojnë atë politikisht.

“Një pjesë e njerëzve që e nisën procedurën dhe një pjesë e strukturave që e nisin atë procedurë, gjoja duke u fshehur pas Marrëveshjes Themelore, sigurisht që nuk do të mbijetojnë politikisht, qoftë kjo të realizohet më 19 gusht, në disa zgjedhje, në zgjedhjet lokale në Podgoricë, një pjesë e atyre strukturave me siguri nuk do të mbijetojë, nuk e di për ne, do të ishte mendjelehtësi të thuash në një mënyrë apo tjetër, do të shohim çfarëdo të ndodhë, ne iu afruam me dinjitet kësaj, do të tërhiqemi me dinjitet", theksoi ai.

Ai shtoi se nuk parashikon një të ardhme të mirë politike për atë pjesë të politikanëve. Ai po ashtu ka theksuar se në atë seancë të Kuvendit do të dihet se kush është kundër Marrëveshjes Themelore.

Kushdo që shtyp butonin e gjelbër do të thotë se dëshiron ta kthejë Malin e Zi dhe ta anulojë atë akt”, tha Abazovic.

Ai ka theksuar se dyshon se i kanë votat e 41 deputetëve.

"U jam mirënjohës anëtarëve të pakicave që nuk deshën ta nënshkruajnë nismën. Ata treguan përgjegjësi", theksoi ai.

Abazoviç tha se pas nisjes së iniciativës për votëbesimin ndaj Qeverisë, të gjitha opsionet mbeten të hapura.

“Është një rregull universal shumë i thjeshtë, të drejtën që kërkon për vete, ia jep të tjerëve. Nuk do të përjashtoja asnjë mundësi. Axhenda ime është përmbushur edhe në datën 19, e pres me shumë qetësi atë datë. Do të duhet patjetër të shkojmë në zgjedhje. Me këtë Qeveri, Qeveria e re, pa Qeverinë, por DPS, SD dhe SDP do të duhet të marrin të gjitha përgjegjësitë për destabilizimin në Mal të Zi. Nëse fillon kriza energjetike, nëse duhet të ribalancojmë, dhe të mos ketë qeveri, çfarëdo kufizimi që të ketë, qytetarët duhet t'i synojnë ato tri parti”, tha ai.

Abazovic tha se Marrëveshja Themelore nuk është nënshkruar fshehurazi, por se ky është perceptimi i disa mediave.

“Për Marrëveshjen Themelore flitet për 10 vjet. Unë e kam thënë më shumë se 25 herë që do të jetë gjatë gushtit dhe ministri i Drejtësisë tha një natë më parë se do të nënshkruhet në mes të gushtit. Unë kam takime çdo ditë, çdo ditë pas takimit dërgojmë një foto dhe një deklaratë. Ata donin që kjo të bëhej në heshtje në rezidencën shtetërore dhe nëse mund të kishin ekipin e tyre mediatik. Thashë po, çfarë problemi është”, tha ai.

Ai tha se më 31 korrik nuk e dinte se nënshkrimi i Marrëveshjes Themelore do të bëhej më 3 gusht.

“Mendova se do të ishte e 6-ta apo e 14-ta kur erdhi Patriarku Porfir. Ndodhi të ishte i treti. Fakti që dikush donte konflikte dhe për t'i hedhur hije një akti që është solemn, ndaj i prishën planet, jam shumë i kënaqur dhe i lumtur”, tha ai.

Ai theksoi se i kishin thënë se do të përfundonte me konflikte të mëdha, por e dinte që nuk do të përfundonte.

“Kushdo që ishte i sinqertë do të thotë se kisha të drejtë. Nuk është firmosur në fshehtësi, është firmosur para 30 personave. Mediat nuk janë ftuar, është e drejtë, ka qenë vendimi, por janë njoftuar menjëherë pas nënshkrimit”, tha ai.

Shefi i policisë kufitare ka pasur probleme të vazhdueshme dhe nuk ka mundur të qëndrojë në atë pozicion.

“Ai e përdori për të paraqitur si arsye tranzicionin e patriarkut. Unë kam një pyetje për të, çfarë po bëhet me kontrabandën ndërkufitare. Pse nuk e ndaluat kontrabandën në periudhën e paraluftës”, tha ai.

dritan abazovic

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra