LIVE UPDATES
Bota

12 orë negociata me Kurtin, Vuçiç: Kemi arritur marrëveshje, por nuk është e gjitha. Nesër i prezantoj pikat

Vuçiç tha se në ditët në vijim do të bëjë të njohura për qytetarët pikat e marrëveshjes, duke pranuar se parimisht ka pasur një marrëveshje mes palëve. 

18 Mars 2023, 23:02 Nga k.m.
12 orë negociata me Kurtin, Vuçiç: Kemi arritur
Aleksandër Vuçiç

OHËR- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka patur një dalje për mediat pas takimit me kryeministrin e Kosovës Kurti dhe zyrtarët e BE. Vuçiç tha se në ditët në vijim do të bëjë të njohura për qytetarët pikat e marrëveshjes, duke pranuar se parimisht ka pasur një marrëveshje mes palëve. 

"Jam i lumtur për këtë, por kjo sigurisht nuk do të jetë e gjitha. Këto pak pika që kemi rënë dakord do të bëhen pjesë e kuadrit të negociatave për të dyja palët. Një nga pikat kyçe është se Këshilli Evropian do të vlerësojë se sa është bërë nga plani i zbatimit, i cili do të zgjerohet. Formimi i Komunave serbe ishte vendosur si detyrim prioritar. Më duhet të them se jam shumë i kënaqur për këtë, flitet për persona të pagjetur, për konferenca donatorësh, etj. Plani do të duhet të përmirësohet. E di që pala shqiptare do të insistojë që unë nuk kam firmosur asgjë, të dy e kemi bërë të qartë se cilat janë linjat e kuqe të tij dhe cilat janë linjat tona të kuqe. Mendoj se ishte një ditë e mirë. Pavarësisht mosmarrëveshjeve tona të shumta, ne patëm një bisedë të mirë."

Vuçiç ka theksuar se çdo pikë të fjalimit do ta prezantojë nesër para mediave serbe.

"Nesër do të prezantoj çdo pikë, nga e hëna do të jem gati të pres përfaqësuesit e parlamentit për konsultime në muajt në vijim, se nuk është një detyrë e lehtë. Besoj se Prishtina do ta përmbushë menjëherë formimin e Komunave serbe, nëse duam të këmbëngulim në rrugën drejt BE-së, progresi ynë do të vlerësohet edhe nga sa jemi të gatshëm për zbatimin e marrëveshjes. Puna jonë është të gjejmë një rrugë për një të ardhme më të mirë për popullin serb dhe shqiptar përmes mosmarrëveshjeve tona. Nuk po them nëse dikush është bisedues i mirë apo i keq, ju takon juve të vendosni se kujt t'i besoni. Nuk më intereson se me kë flas nga Prishtina,"- tha presidenti serb.

Lidhur me formimin e Komunave serbe, presidenti shtoi: Duhet të formojmë një komision që do të kryesohet nga BE-ja, ka një afat kur të përfundojë diçka, kjo është konferenca e donatorëve për 5 muaj. Unë nuk do ta shqetësoj Kurtin, ne nuk kemi shumë obligime në këtë pjesë, nuk dua të mashtroj askënd, kur të takohemi herën tjetër, atëherë do të flasim për detyrimet tona. Ky është një proces i vështirë, për mua është e rëndësishme që kam thënë se cilat janë vijat tona të kuqe.

Presidenti i është përgjigjur edhe pyetjes nëse e ka problem të vizitojë Prishtinën.

"Sa më shpesh takohemi, mendoj se është mirë për marrëdhënien tonë. Më pëlqen shumë të shkoj në Graçanicë, dhe ka gjithashtu disa kafene të këndshme. Ejani, të shkojmë atje të festojmë, të kthejmë miqësinë mes serbëve dhe shqiptarëve,"- e mbylli ai diskutimin. 

aleksander vucic dialogu kosove-serbi

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it